Piyasanın Sağlıklı Olduğunun Kanıtı: Aktif Bitcoin (BTC) Adresleri 2 Katına Çıktı!

Piyasanın Sağlıklı Olduğunun Kanıtı: Aktif Bitcoin (BTC) Adresleri 2 Katına Çıktı!

Elde edilen son bilgiler 2020 yılında aktif Bitcoin (BTC) adreslerinin sayısında büyük bir artış yaşandığını ortaya koyuyor. Coin Metrics’in verilerine göre, aktif Bitcoin adreslerinin sayısı bu yıl yüzde 105’in üzerinde arttı. Kripto veri sitesi, dün yayınlanan en son ‘State of the Network’ adlı raporunda, bu yıl aktif adres sayısının ikiye katlanarak 1,2 milyona ulaştığını kamuoyu ile paylaştı.

Bu Neden Önemli?

Yapılan açıklamalara göre bu artış kripto para piyasasının sağlıklı olduğunun bir kanıtı olarak nitelendiriliyor. Aktif adres sayısındaki artış daha fazla kişinin kripto para birimini kullandığı veya en azından kripto para birimi satın aldığı anlamına geliyor.

Öte yandan Coin Metrics, Bitcoin’in bu yılki başarısını, Square, MicroStrategy ve PayPal gibi büyük firmaların piyasada yer almaya başlamasına ve böylece kurumsal yatırımcı oranında büyük artış yaşanmasına bağlıyor.

Öte yandan yapılan açıklamalarda, “Kurumsal yatırımcılar yatırım yaptıktan kısa bir süre sonra Bitcoin’in fiyatı yükselmeye başladı. Hızla değişen bir dünyada Bitcoin, enflasyona ve dijital altın biçimine karşı bir önlem olarak giderek daha fazla onay kazanıyor.” ifadeleri kullanıldı.

Bunlara ek olarak Coin Metrics, bu yıl Bitcoin’in piyasa değerine 300 milyar doların üzerinde değer eklendiğini ve en az 0.01 BTC’ye sahip adres sayısının 700.000’in üzerinde arttığını kaydetti.

2021 Yılı Beklentileri

Coin Metrics piyasa değerine göre en büyük kripto para biriminin gelecek yıl büyümeye devam edeceğini de sözlerine ekledi. Raporda “Birçok açıdan Bitcoin en güçlü konumunda bulunuyor ancak 2020 bitiyor. İvme artmaya devam ederken, Bitcoin 2021’de benzeri görülmemiş yüksek seviyelere ulaşmanın eşiğinde olabilir.” sözlerini kullandı.

Ayrıca sadece Coin Metrics’in değil diğer birçok kurum ve kişinin de 2021’den oldukça umutlu olduğunu ifade etmek gerekiyor.

SEC Endişe Yaratmalı Mı?

Son iki güne SEC’in Ripple’a ve üst düzey iki yetkilisine dava açması damga vurdu. Ortaya çıkan bilgilere göre SEC, hem şirket olarak Ripple’ı hem de CEO Brad Garlinghouse ve kurucu Chris Larsen’ı yasadışı menkul kıymet satışı yapmakla suçluyor. Bu durum her ne kadar Ripple için bir felaket halini almış olsa da çoğu isim diğer kripto para birimleri için endişeye gerek olmadığını düşünüyor.

Çünkü XRP’nin ve Ripple’ın durumunun farklı olduğu düşünülüyor. Hatta çoğu isim Bitcoin ve Ethereum’un SEC’in gözünde menkul kıymet olmadığını bu sebeple de herhangi bir paniğe gerek olmadığını düşünüyor.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.