Piyasadaki Son Düşüşe Rağmen Boğa Koşusunun Bitmediği Düşünülüyor

İlayda Peker

Lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) fiyatı uzun zaman sonra ilk kez 42.200 dolara kadar geriledi ve burada görülen destek BTC’nin düşüşünün derinleşmesini engelledi. Bu düşüş ile birlikte Bitcoin son 24 saat içinde yaklaşık olarak %11 ve son 1 hafta içinde yaklaşık olarak %27 geri çekilmiş oldu.

Kurumlar Biriktirmeye Devam Ediyor

Bugün piyasada yaşanan tüm düşüşe rağmen elde edilen verilere göre, kurumlar sürekli artan inançla Bitcoin biriktiriyor ve boğa piyasasının henüz sona ermediğine dair ikna edici kanıtlar sunuyor.

Bitcoin’deki kurumsal yatırımları izleyen Bitcoin Treasuries’ın cumartesi günü yaptığı açıklamalara göre kurumlar son 1 ayda 215.000 Bitcoin aldı. Bu da yaklaşık olarak 10 milyar dolar değerinde Bitcoin alındığını gösteriyor.

Öte yandan yapılan açıklamalara göre bilançolarında Bitcoin bulunan şirketler önemli bir yatırım getirisi elde etti. Bitcoin Treasuries’ın 12 Mayıs’ta bildirdiği gibi MicroStrategy’nin BTC rezervinin değeri 2,3 kat arttı. Square’in Bitcoin birikiminin değeri ise 2,1 kat arttı.

Bunlara ek olarak özellikle son 1 yılda yapılan açıklamalarda kurumsal Bitcoin yatırımcılarının rallinin yönünü  belirleyeceği ve bu sebeple de 2021 rallisinin diğer boğa koşularından çok daha farklı olacağı defalarca dile getiriliyordu.

Mevcut Piyasa Düşüşü

Her ne kadar kurumlar ellerindeki BTC’leri tutuyor olsa da Elon Musk’ın dün akşam yaptığı bir paylaşım tüm piyasanın haftaya kırmızda başlamasına sebep oldu. Musk, Tesla’nın elindeki BTC’leri önümüzdeki çeyrekte satabileceği yönündeki bir paylaşıma “Kesinlikle” şeklinde bir yanıt verdi ve sonrasında gözle görülür düşüşler yaşandı.

Yaşanan son düşüş ile birlikte piyasa hacmi bakımından en büyük altcoin olan Ethereum (ETH) yaklaşık olarak %14, Binance Coin (BNB) %13, Cardano (ADA) %10, Dogecoin (DOGE) %11 ve Ripple (XRP) %14 geri çekildi.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Sektördeki Dogecoin (DOGE) Çılgınlıklarına Yenisi Eklendi – Uzman İsim Uyardı!

Sonraki Haber

Altcoin’lerdeki Düşüşün Bir Sebebi Tether (USDT) Olabilir Mi?

İlgili Haberler