Piyasadaki Büyük Düşüşü Kaldıraçlı İşlemler Daha Kötü Hale Mi Getirdi?

İlayda Peker

Analistlere göre, Elon Musk ve Çin baskıları muazzam piyasa çöküşü için katalizör olabilir ancak aşırı kaldıraçlı pozisyonların tasfiye edilmesi, satışları daha da kötüleştirdi.

Piyasadaki Büyük Düşüş

Genel itibari ile yaşanan son düşüşten Elon Musk, Çin ve hatta ABD milletvekilleri sorumlu tutuluyor ancak bu hafta gerçekleşen büyük kripto piyasası çöküşünün arkasındaki gerçek daha da basit olabilir.

Milyarlarca kaldıraçlı pozisyonla birleşen ciddi yükselişler yaşanmış bir piyasada aslında bu düşüş bekleniyordu ve düşüşün tek sorumlusunun da Musk, Çin ya da devletlerin tavrı olmadığı görülüyor.

Alameda Research’te kantitatif bir kripto yatırımcı olan Sam Trabucco, “limon ve limonata” başlıklı uzun bir tweet’te, %45’lik Bitcoin düzeltmesiyle sonuçlanan olayları değerlendirdi.

Ralli Devam Ediyor Mu?

Trabucco değerlendirmelerine, kurumların Bitcoin‘e akın ettiğini kabul ederek başlıyor, bu da dikkatlerin Ethereum‘a çevrilmeden önce büyük bir BTC rallisinin yaşanmasına neden oldu. sonrasında ise ETH’a ilginin kayması ile birlikte Ethereum Bitcoin’den bile daha iyi performans sergileyerek tüm zamanların en yüksek seviyesine doğru ilerledi.

Daha sonra gerek Elon Musk gibi popüler isimler gerekse de FOMO sebebiyle piyasada hemen hemen tüm kripto para birimlerinde ciddi artışlar yaşandı. Yapılan açıklamalara göre bu durum 2017-2018 yıllarında yaşanan artışları anımsatıyor.

Bunlara ek olarak Trabucco’ya göre, bazı kripto para birimlerinde kullanılan yüksek kaldıraçlar dün yaşanan düşüşün en büyük tetikleyicisi konumunda olabilir. Ancak popüler isme Bitcoin’de çok daha fazla kaldıraç kullanılıyor ve bu da Ethereum gibi daha organik bir artış yaşayan altcoin’lere kıyasla çok daha fazla kaybın olmasına yol açıyor.

Tüm bunlara ek olarak analist yatırımcıların ellerindeki varlıkları bu kadar düşük fiyatlardan satmak istemediği sonucuna vardığını dile getirdi. Bu sebeple daha büyük bir düşüşün yaşanmayacağını düşünen Trabucco, piyasada toparlanmanın başladığının da altını çizdi.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Düşüş Sonrasında Bitcoin (BTC) Dominance Artarsa Ne Olur?

Sonraki Haber

Apollo Space Token (AST), Binance Smart Chain’de Başlatıldı

İlgili Haberler