Piyasa Eriyor: UST ve LUNA Nereye Kadar Düştü?

İlayda Peker

Elde edilen bilgilere göre Terra blok zincirinin yerel tokeni olan LUNA’nın fiyatı Perşembe sabahı piyasada yeni dip seviyelerine ulaştı.

LUNA Fiyatı

Kripto para birimi, Binance verilerine göre, 12 Mayıs sabahında ilk kez 0,30 doların altına düştü ve yazının yayına hazırlandığı sırada da düşüş devam ediyor gibi görünüyor. CoinGecko’ya göre Binance şu anda LUNA’da diğer tüm borsalardan daha fazla alım satımı kolaylaştırıyor.

Ayrıca LUNA‘nın fiyatının, hafta başında 65 dolardan fazla iken dün 1 doların altına düştüğünü de belirtmek gerekiyor. Son 24 saat içinde ise LUNA fiyatı %95’in üzerinde değer kaybetti ve fiyat 0,17 dolar seviyelerinde işlem görüyor.

Öte yandan geçtiğimiz birkaç gün içinde, ABD dolarının fiyatını takip etmesi beklenen Terra’ya özgü algoritmik bir stablecoin olan TerraUSD (UST) büyük ölçüde de-peg yaptı ve kripto piyasalarını deyim yerindeyse krize soktu.

UST‘nin fiyatı şu anda Binance’e göre 0,60 dolar civarında ancak 0,02250 dolara kadar düştü.

Bitcoin Fiyatı

Bitcoin‘in fiyatı da bu hafta keskin bir şekilde düştü. Basın zamanında, kripto para birimi, TradingView verilerine göre Coinbase’de 27.000 dolar ile oldukça düşük seviyelerde işlem görmeye devam ediyor.

UST, sabitleyicisini geri kazanma yönünde bir miktar ilerleme kaydederken LUNA’nın düşmeye devam etmesi, dün sabitleyiciyi geri kazanmak için bir plan hazırlayan Terraform Labs CEO’su Do Kwon’un çabalarıyla bağlantılı olabilir.

Kwon, UST sahiplerinin nakit çıkışına yardımcı olmak ve satış baskısını hafifletmek için günlük basılan LUNA miktarını dört kat artırmaya yönelik bir topluluk önerisini onayladı. Teklif ilse milyarlarca LUNA yakmanın para birimini önemli ölçüde yıkacağını kabul ettikleri görülüyor.

Teklifte, “Yine de, LUNA arzında bir sınır yoktur, bu piyasa mekanizması aslında istikrarlı UST ve istikrarlı LUNA fiyatı getirmek için çalışacaktır” sözleri kullanıldı.


Total
10
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

USDT, UST ve Tüm Kripto Piyasası Kan Ağlıyor!

Sonraki Haber

Twitter’da En Sevilen Kripto Para Dogecoin (DOGE)!

İlgili Haberler