PayPal’ın Kripto Adımı, Beraberinde Bu Sorunu Getiriyor!

İlayda Peker

Ödeme şirketi PayPal’ın kripto para birimlerini destekleyeceği haberi sektörde büyük bir yankı uyandırdı ve çok büyük destek sağlayacağı düşünülüyor. Ancak bu noktada uzman isimler bir sorun olduğunu ifade ediyor: Vergilendirme.

PayPal’ın Kripto Adımı

PayPal kullanıcıları, yakında dijital varlıkları dünya çapındaki 26 milyon mağazasında satın alımlar için bir finansman kaynağı olarak kullanabilecek. Şirketin dünya çapında yaklaşık 350 milyon aktif kullanıcısı bulunuyor ve kripto lending platformu Celsius’un CEO’su Alex Mashinsky, entegrasyonun “milyonlarca yeni kullanıcının” kriptoya girmesiyle sonuçlanacağını ifade ediyor.

Ancak PayPal ve kullanıcıları, kripto varlıklarının değişken doğasından ve vergi raporlama gerekliliklerinden kaynaklanan bir vergi kabusu ile karşı karşıya kalabilirler.

Internal Revenue Service’e (IRS) göre Bitcoin (BTC) gibi dijital varlıklar, para birimleri olarak değil mülk olarak değerlendiriliyor. Dolayısıyla kripto para birimleri yapılan her işlem vergiye tabii oluyor. Bir kullanıcı, Bitcoin ile bir şey satın aldığında, sattığında ya da başka bir işlem gerçekleştirdiğinde vergi ödeme yükümlülüğü altına giriyor.  PayPal’ın yaptığı açıklamada ise kripto para birimleri hem ödeme aracı olarak kullanılabilecek hem de platform sayesinde geleneksel para dönüşümleri yapılabilecek.

Bununla birlikte kripto para birimlerinin platformdan çıkarılıp bir bankaya gönderilmesine veya geldikleri cüzdana geri gönderilmesine izin verilmeyecek.

Öte yandan PayPal’da kripto satmak, herhangi bir şey satın almak için kripto kullanmak gibi vergiye tabi bir olay gibi algılanacak. Çünkü PayPal, işletmelere ödeme yapmadan önce kripto parayı geleneksel paraya dönüştürecek. Böylece Bitcoin ve kripto varlıkları volatil olduğu için kullanıcılar, varlığın edinildiği ve harcandığı zaman arasında kazandığı miktar üzerinden önemli sermaye kazancı vergisinden sorumlu olacaklar.

Bu Bir Sorun Mu?

Kullanıcılar kayıtları tuttuğu ve vergi ödediği sürece bu bir sorun değil. Ancak çoğu yeni kullanıcının vergi sonuçlarını ve gerekliliklerini anlama olasılığının düşük olduğu ifade ediliyor. Cryptotrader.tax’a göre, kazançların ve zararların nihayetinde IRS Form 8949’da rapor edilmesi ve her yıl vergi beyannamesiyle birlikte sunulması gerekiyor.

Öte yandan PayPal, kullanıcılar için ilgili 1099 vergi bilgisi raporlamasına katılacağını açıkladı. Ancak yapılan açıklamalara göre bireyler kendi vergi işlerinden sorumlu olacak.


Total
23
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Bitcoin (BTC), Türkiye İle Birlikte Bu 6 Ülkede Rekor Kırdı!

Sonraki Haber

Bitcoin (BTC) 13.000 Dolar İçin Savaş Veriyor: Galibiyet Ne Zaman Gelecek?

İlgili Haberler