PayPal CEO’suna göre Çin Bitcoin’i Bir Finansal Araç Olarak Kullanabilir

İlayda Peker

PayPal’ın kurucu ortağı ve risk sermayedarı Peter Thiel Çarşamba günü katıldığı bir sanal etkinlikte, Çin’in Bitcoin’i Amerika’ya karı finansal bir araç olarak kullanabileceğini dile getirdi.

Finansal silah: Bitcoin

Kendisini bir tür kripto para yanlısı ve Bitcoin maksimalisti olarak tanımlayan Thiel, Bitcoin’in geleneksel para birimlerini tehdit ettiğini ama özellikle ABD doları üzerinde bir tehdit oluşturduğunu dile getirdi. Thiel, Çin’in bir finansal silah olarak Bitcoin’i düşünüp düşünmemesinin gerekli olup olmadığını merak ettiğini de sözlerine ekledi.

Etkinlikte Thiel’a, Çin’in merkez bankası para biriminin ya da diğer bir adıyla dijital yuan’ın dolar ve geleneksel piyasalara zarar verip veremeyeceği soruldu. Thiel Çin tarafından piyasaya sürülecek bir dijital yuan’ın bu kadar güçlü olmayacağını düşündüğünü dile getirdi.

Bunlara ek olarak Thiel, asıl endişelenilmesi gereken varlığın Bitcoin olduğunu, çünkü işlevsel bir rezerv para birimi olarak hizmet etme olasılığının daha yüksek olduğunu söyledi. Theil’a göre, dolar ne kadar az baskın olursa, Amerikan para ve dış politikasından o kadar az etkilenir.

Çin ve Bitcoin

“Büyük Teknoloji ve Çin: Silikon Vadisi’nden Neye İhtiyacımız Var?” başlıklı seminere, eski Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O’Brien da katıldı.

Pompeo, dijital bir yuan’ın Çin’in gözetim kapasitesi üzerinde büyük bir etkiye sahip olduğunu kabul etti. Ancak böyle bir kripto paranın kendisinin ABD yaptırımlarını gölgede bırakabilecek sınır ötesi işlemler yapmasına da izin vereceğini iddia ediyor gibi görünüyor.

Tüm bunlara ek olarak Thiel, Bitcoin madencilik şirketi Layer1 Technologies ve Blockchain geliştirme platformu Alchemy dahil olmak üzere birçok kripto girişimine yatırım yaptı.Total
3
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Ünlü Fon Yöneticisi: Ethereum (ETH) Bir Değer Deposu Olacak!

Sonraki Haber

Bitcoin’de Sinyaller Karıştı: BTC’de Ralli Mi Başlayacak, Düşüş Trendine Mi Girilecek?

İlgili Haberler