Önemli İsmin Bitcoin (BTC) Eleştirisi Piyasayı İkiye Böldü!

Önemli İsmin Bitcoin (BTC) Eleştirisi Piyasayı İkiye Böldü!

Bitcoin şu anda çok iyi bir performans sergiliyor ve 20.000 dolarlık tüm zamanlar rekorunu kırarak yeni rekor seviyelere imza atıyor. Ancak bazı Bitcoin eleştirmenleri lider kripto para birimine karşı olan duruşlarını değiştirmiyor gibi görünüyor. Dallas Mavericks’in sahibi Mark Cuban da bu isimler arasında yer alıyor.

Bitcoin ve Muz Karşılaştırması

Geçtiğimiz zamanlarda yaptığı açıklamalarda Cuban, Bitcoin satın almak yerine muz yemeyi tercih edeceğini dile getirmişti. Cuban yaptığı son açıklamada ise Bitcoin’in bir “çözümdense” bir “inanış olduğunu ifade etti.

Cuban’ın bu ifadeleri ekonomi alanındaki önemli isimleri de ikiye bölünmüş görünüyor. Bazı isimler Cuban’ın Bitcoin’i anlamadığını ve yanlış bir yaklaşım benimsediğini savunurken bazı isimler de ekonomistin açıklamalarının altında gizli bir mesaj yattığını düşünüyor.

Öte yandan bir yıl önce, Bitcoin 2019 yılı ortasında 10.000 doların üzerine çıktığında, Mark Cuban Twitter’da soruları yanıtladı ve bunlardan biri de ilk kripto para birimi hakkındaydı. Cuban bu soruya yanıt olarak, muzun daha çok faydası olduğunu ve potasyumun gezegendeki herkes için değerli bir besin olduğu için Bitcoin‘e yatırım yapmaktansa muz yemeyi tercih edeceğini dile getirdi.

“Bitcoin Bir İnanç”

Cuban Forbes’a geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, Bitcoin taraftarlarının lider kripto para birimini bir kıyamet günü kurtarıcısı olarak gördüğünü ama bunun doğru bir yaklaşım olmadığını ifade etti. Cuban açıklamalarına, “Ülkeler para birimlerini ve vergilendirme kabiliyetlerini korumak için adımlar atacaklar, bu yüzden insan bunun bir değer deposundan fazlası olduğuna inandıkça, karşı karşıya kaldıkları hükümet müdahalesi riski de o kadar yüksek olacak.” sözleri ile devam etti.

Hükümet Müdahalesi Riski

Bitcoin fiyatı ilk kez 20.000 dolara ulaştığında 2017 yılında ABD hükümeti “Bitcoin’i evcilleştirmek” amacıyla BTC Vadeli İşlemlerini başlatmayı kabul etti. Bu adımın atılmasının ardından fiyat rekor kırsa da sonrasında bir düşüş başladı.

Bunun yanında 2019 yılında Facebook’un kripto para projesi Libra da dönemin ABD Başkanı Donald Trump ve Hazine Bakanı Steven Mnuchin’den gelen açıklamalar ile darbe yedi. Bunun sonucunda düzenleyici baskı endişesiyle BTC yeni bir düşüş grafiği çizdi.

Son olarak ise günümüzde Bitcoin 20.000 doları geçerek yeni bir rekora imza attığı sırada Amerika’nın kişisel cüzdanlara yeni kurallar getirebileceği söylentileri ortaya çıktı.

Bunlar Cuban’ın da dile getirdiği gibi hükümetlerin bir müdahaleye hazırlandığını gösteren sinyaller olabilir. Çünkü para, hükümetlerin vatandaşlarını kontrol etme ve vergilendirme biçimi olarak değerlendiriliyor ve hükümetler bu araçların ellerinden kayıp gitmesine izin vermek istemiyor.

Ancak Bitcoin sadece kıyamet günü benzeri senaryolara karşı bir koruma görevi görmüyor ve geleneksel finansal sistemde devrim niteliğinde değişiklikler yapmayı hedefliyor. Bitcoin’in bu duruşu arkasında ise gerçekten güçlü savunucular bulunuyor. Ayrıca günümüzde dünyanın ekonomik sistemi üzerinde rol oynayan bazı büyük isimler çoktan BTC yatırımı yaptı ve bu yatırımlarını savaşmadan kaybetmek istemeyebilirler.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.