Önemli İsim Merkez Bankası Dijital Para Birimleri ve Ekonomi Hakkında Konuştu

İlayda Peker

Ray Dalio, Cuma günü Texas A&M Üniversitesi tarafından düzenlenen dijital bir Bitcoin konferansında, Çin’in dünya sahnesinde giderek daha rekabetçi hale gelecek ve hem uluslararası hem de Amerikalı yatırımcılara hitap edebilecek bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) yaratmada liderlik ettiğini söyledi.

CBDC ve Rekabet

Yaklaşık 150 milyar doları yöneten dünyanın en büyük hedge fonu Bridgewater Associates’in kurucusu ve ortak yatırım sorumlusu Dalio yaptığı açıklamalarda, “Rekabetçi bir ortamda olmadık, çünkü dolar dünyanın rezerv para birimi oldu. sözlerini kullandı.

Dalio açıklamalarına, “Bu değişimin hızlı olacağını söylemiyorum. Ancak dünya genelindeki portföylerin halihazırda aşırı büyük yapısı ve 60/40 portföyünün ölümü göz önüne alındığında merkez bankası, faiz oranlarının çok yükselmesi veya para kazanma zorunluluğu gibi çok zor bir duruma düşecektir.” sözleri ile devam etti.

Öte yandan Dalio, Aralık ayında Bitcoin hakkında olumlu yorumlar yapmaya başladı ve bu yılın başlarında BTC’yi “muhteşem  bir icat” olarak nitelendirdi. Ayrıca dijital varlıkları, müşterilere itibari paranın değerinin düşürülmesine karşı koruma sağlayacak yeni fonlar için yatırımlar olarak gördüğünü de belirtti.

ABD Ekonomisi ve Kriptolar

Şu anda ABD hükümeti mali teşvik sayesinde çok daha fazla borç üretiyor ve arz ve talep dengesizliği yaratıyor.

ABD borcuna olan talep yoksa, merkez bankası mekanik olarak faiz oranlarının yükseldiğini görecekleri ve bu borcun oranına sahip olacakları bir konumda bulunuyor. Bu da ekonomi ve finansal varlıkların yapısı için olumsuz bir durum olarak nitelendiriliyor.

Bitcoin karşıtı veya Bitcoin yanlısı olan yatırımcılar için endişelendiğini dile getiren Dalio, çok büyük bir klasik geleneksel para krizinde olduğumuzu ve yatırımcıların, uygun şekilde dengelenmiş, çeşitlendirilmiş bir varlık portföyüne sahip olması gerektiğini sözlerine ekledi.Total
10
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Chiliz Fiyat Analizi: CHZ’de Önemli Destek ve Direnç Seviyeleri

Sonraki Haber

Bitcoin Sert Düşüşün Ardından Toparlanıyor: BTC Neden Düştü?

İlgili Haberler