Önemli İddia: BitMEX Bu Noktadan Sonra Toparlayamaz!

İlayda Peker

Önemli bir Blockchain analiz firması olan Chainalysis, 6 Ekim tarihli Forbes raporuna göre BitMEX’i “yüksek riskli” bir borsa olarak sınıflandırdı. Bilindiği gibi BitMEX, geçtiğimiz hafta ABD Emtia ve Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) tarafından yasadışı bir türev borsası olmak ve kara para aklamaya izin vermek sebepleriyle suçlanmıştı. Ayrıca bu suçlamaların ardından DOJ, borsanın baş teknoloji sorumlusu Samuel Reed‘i gözaltına almıştı.

Buradan Dönüş Yok Mu?

CFTC’nin hamlesinin ardından kullanıcılar BitMex’ten 50.000’in üzerinde Bitcoin’i (BTC) çekti ve BTC’lerini yasalara daha uygun olan Kraken, Gemini gibi borsalara gönderdi.

Bunların yanında BitMEX’in yasal sıkıntıları, itibarına zaten telafisi imkansız bir zarar verdi. Dolayısıyla yapılan açıklamalara göre artık kurumsal yatırımcılar artık borsa ile ilgili herhangi bir bağlarının kalmasını istemiyor olabilir.

Ayrıca BitMEX’in düzenlenmemiş borsa alanında darbe alan ilk platform olduğu göz önüne alındığında diğer düzenlenmemiş borsaların da topun ağzında olduğu ifade ediliyor.

Aslında Chainalysis kolluk kuvvetleri ile sıkı bir işbirliği içinde bulunuyor ve bu sebeple de kripto para ekosisteminde pek sevilmiyor. Çünkü ekosistemde hedeflenen özgürlük fikrini engellediği düşünülüyor.

Chainalysis’in “İşleminizi tanıyın” (KYT) aracı, şüpheli kripto para birimi transferlerini tespit ederek, şirket müşterilerinin durum tespiti yapmasına ve yetkilileri uyarmalarına yardımcı oluyor. Bittrex ve Coinfield gibi birden fazla borsa, KYC/AML kurallarından doğan şikayetlerini tespit etmek için Chainalysis yazılımını kullanıyor.

BitMEX Toparlayabilecek Mi?

Çoğu kişiye göre BitMEX’in içinde bulunduğu bu kötü durum kripto para ekosistemini beklendiği kadar büyük etkilemedi. Bu durum çoğu isim tarafından kripto para ekosisteminin sağlamlaştığı şeklinde yorumlandı.

Ancak BitMEX’in kendisinin olaydan nasıl etkilendiği ya da ne gibi adımlar attığı ile ilgili net açıklamalar henüz bulunmuyor.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Sabredin! 2021 Bitcoin’in (BTC) Yılı Olacak!

Sonraki Haber

DeFi Coin, Mobil Ödemelerde Ve Merkezsiz Platformlarda Devrim Yaratmayı Hedefliyor

İlgili Haberler