Paniğe Gerek Yok: BitMEX Davası Kriptolar İçin İyi Oldu!

İlayda Peker

ABD Emtia ve Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) dün, BitMEX’i yasadışı bir türev borsası olmak ve kara para aklamaya izin vermek sebebiyle suçladı. Bu durum kripto para ekosisteminde bir şok dalgası yarattı. Ancak bazı isimler uzun vadede bu durumun ekosistem için olumlu olacağına inanıyor. Yine de borsanın geleceğiyle ilgili belirsizliğin ve en önemlisi fonlarının kısa vadede daha fazla sıkıntıya neden olması bekleniyor.

2 Milyar Dolarlık Soru

BitMEX, CFTC tarafından ABD’de bir türev işlem platformunu yasadışı olarak işletmek ve AML düzenlemelerini ihlal etmekle suçlandı. Bunun da ötesinde düzenleyici kurum BitMEX CEO’su Arthur Hayes ve diğer kuruculara karşı Banka Gizlilik Yasasını (BSA) ihlal etmek sebebiyle bir ceza davası açtı. Bu dava ile birlikte BitMEX’in kurucuları 5 yıllık hapis cezası ile karşı karşıya kaldı.

Bunların yanı sıra borsanın kasalarında 2 milyar dolar değerinde Bitcoin (BTC) bulunuyor. Bu sebeple de BTC haberlerin duyulmasının hemen ardından %4’ün üzerinde düşüş sağladı.

Öte yandan BitMEX’in sıcak cüzdanında BTC olmadığı için para çekme işlemleri her 24 saatte bir manuel çoklu imza işlemiyle işleniyor. Benzeri görülmemiş bir hareketle borsa şu anda mevduatları işliyor. Casa CTO’su Jameson Lopp BitMEX‘in bunu, fonların güvenli olduğunu kanıtlamak ve CFTC’yle mücadele ederken piyasayı sakinleştirmek için yaptığını iddia ediyor.

“Bu Çok İyi Bir Durum”

Bitwise Investments’in küresel araştırma başkanı Matt Hougan’ın açıklamalarına göre, BitMEX olayı kripto paranın “Vahşi Batı”sını ehlileştirmeye yardımcı olacak. Bu sebeple de bahsi geçen durum aylar sonra, “kripto paraların başına gelen en iyi şey” olarak değerlendirilecek.

Hougan konuyla ilgili yaptığı açıklamalarında, “Kripto büyümesinin bir sonraki dalgası, kurumsal yatırım ve gerçek dünya etkisi üzerine inşa ediliyor. Bu ancak kovboyları temizleyip kripto paranın yıkıcı potansiyelinin ortaya çıkmasına izin verirsek gerçekleşebilir. Ne kadar hızlı, o kadar iyi.” ifadelerini kullandı.

Bunların yanı sıra BitMEX’in yaşadığı bu zor durum BTC ETF’lerinin onaylanmasının da önünü açabilir. Ekonomist Alex Kruger konuyla ilgili açıklamalarında, “CFTC ve DOJ’nin Bitmex’i düşürdüğünü varsayın. Bitmex’in olmaması daha sonra ABD borsalarının ve OTC piyasalarının önemli büyüklükte piyasalar haline gelmesine ve SEC’in bir ETF’i onaylama olasılığını keskin bir şekilde artırmasına neden olabilir.” ifadelerini kullandı.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Yılların Oyun Devinin Token’ı Kasım’da Geliyor!

Sonraki Haber

Trump Koronavirüse Yakalandı, Bitcoin Düşüşe Geçti! Neden?

İlgili Haberler