O Borsa, Yine Finans Otoritesinin Radarına Takıldı! Bildiri Gecikmedi

Mert Bahçe

Hindistan İcra Müdürlüğü (ED), ülkenin en büyük kripto para borsası WazirX’e bir bildiri gönderdi. Mumbai merkezli dev borsa, yatırımcıları platformuna çekmeye devam ederken Hindistan’ın düzenleyici otoritesinin radarına girdi.

WazirX’e Yapılan Bildiri

Hindistan İcra Müdürlüğü (ED), medyaya yansıyan son bilgilere göre WazirX borsasına 372 milyon dolar değerindeki işlemlerle ilgili olarak Döviz Yönetim Yasası’nı ihlal ettiği gerekçesiyle uyardı. Binance’in sahip olduğu WazirX’e bu bildiri, ED’nin kullanıcıların hükümetin denetimi olmadan sınır ötesi ödeme işlemlerini sorgulamasının ardından geldi.

Hindistan İcra Müdürlüğü’nden şu ifadeler vurgulandı: “Bunlar forex kurallarına aykırı olarak yapılmıştır. WazirX platformu, kullanıcıların kripto para birimlerini uygun belgeler olmadan transfer etmesine izin vererek, kara para aklama yolunu açmıştır.”

WazirX, hali hazırda kullanıcıların kripto para birimlerini sınır ötesi transfer etmesine izin veriyor. Hindistan’da WazirX kullanıcılarının Amerika Birleşik Devletleri Sosyal Güvenlik sistemine eşdeğer olan PAN ve Aahaar gibi KYC belgelerini paylaşmaları zorunludur. Ancak borsa, alıcı cüzdanın kimliğini izleyemez.

Mevcut KYX ve kara para aklamayı önleme süreçlerine atıfta bulunan WazirX yetkilileri şunları belirtti: “Platformumuzdaki tüm kullanıcıları resmi kimlik belgeleriyle takip edebiliyoruz. Soruşturmanın her aşamasında ED ile iş birliği yaptık. FEMA ihlalleri hakkında aldığımız ayrıntılı bildirime bir yanıt hazırlıyoruz.”

Hintli Yetkililer Kısıtlayıcı Politikasına Devam Ediyor

Hindistan’ın kripto firmalarına karşı devam eden cadı avını körükleyen Delhi Yüksek Mahkemesi, kısa süre önce CoinDCX ve WazirX dahil olmak üzere önde gelen kripto borsalarına reklem stratejilerini yeniden gözden geçirme konusunda bir bildirimde bulundu. Mahkeme, ekranın %80’ini kapsayan bir sorumluluk reddi beyanı ile kripto reklamlarına yeni kurallar koymaya çalışıyor.

Hintli yetkililer, teknoloji ile ilgili resmi duruşlarını netleştirmeden yerel kripto yeniliklerini inceleme tercihinde bulunuyor. Geçtiğimiz dönemde Hindistan’ın geleneksel bankacılık devi ICICI Bank, müşterilerinin kriptolarla bağlantılı olan transferleri hakkında bir uyarı yayınlamıştı.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Çin Bitcoin Sayesinde ABD’den Dolar Topluyor! Çin Yasakları Nereye Varacak?

Sonraki Haber

Elon Musk ve Jack Dorsey’in Bitcoin’i Tartışacağı Konferansa Sayılı Saatler Kaldı!

İlgili Haberler