NFT’lerde Son Durum Ne? Solana, Ethereum’u Geçebilir Mi?

İlayda Peker

2021 yılında yaşanan NFT patlaması, NFT’lerin en azından bir süre daha aramızda olduğunu kanıtladı. Ancak NFT topluluğunda tartışmalar hala devam ediyor ve gerek NFT’lerin kullandığı blockchain’ler olsun gerekse de NFT’lerin geleceği olsun farklı görüşler görmeye devam ediyoruz.

Ethereum Hala Öncü

Messari Research’ten gelen yeni istatistiklere göre Ethereum NFT konusunda liderliği elden bırakmıyor. Yapılan açıklamalara göre Ethereum NFT hacminde 8,5 milyar doları gördü ve son 90 günde %50’nin üzerinde artış kaydedildi. Ethereum’un yanı sıra NFT dünyasında Solana, Ronin, Avalanche, Flow ve Polygon da güçlü oyuncular olarak yer alıyor.

Bununla birlikte Messari’ye göre Ethereum NFT ikincil hacminin yaklaşık %84’ünü de elinde tutuyor.

CryptoSlam’e baktığımızda da son 30 günde satış hacmine göre en iyi 10 NFT koleksiyonunun tümünün Ethereum tabanlı olduğu görülüyor ve dolayısıyla Messari’nin verileri bir kez daha doğrulanmış oluyor.

İkinci Piyasa Satışları

Her ne kadar başka bir blok zincirinin NFT pazarında Ethereum’u devirmesi biraz zaman alacak olsa da şimdiden bunun hangisi olacağı tartışmaları yapılıyor. Solana, 2022’nin ilk çeyreğinde ikincil satışlarda yaklaşık 700 milyon dolar elde etti ancak 90 günlük %3.8’lik büyüme oranı Avalanche‘ın %551’lik büyüme oranının çok gerisindeydi.

Bununla birlikte OpenSea’den elde edilen veriler hala Poylgon NFT hacminin Solana’nınkinden çok daha yüksek olduğunu gösteriyor. Ancak bu noktada Solana entagrasyonunun çok çok yeni olduğunu da unutmamak gerekiyor.

Messari’nin araştırması, “statik NFT’ler” olarak adlandırdığı şeyin önemini de ortaya koyuyor.  Bunlar, belirli kullanım durumlarını karşılayan dijital araçlardan ziyade lüks ürünler olarak görülen, karşılıksız tokenleri ifade ediyor.Total
12
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Roger Ver İddialı: Dogecoin, Bitcoin’den Daha Mı İyi?

Sonraki Haber

SEC, Ripple’a Neden Dava Açtı? İşte Muhtemel 4 Neden!

İlgili Haberler