NFT Yatırımcılar Dikkat! Ünlü İsimler Zan Altında!

İlayda Peker

Tüketici gözlemci grubu Truth in Advertising (TINAorg), projelerle olan bağlantılarını açıklamadan, non-fungible token’ları (NFT’ler) destekledikleri iddiasıyla 19 ünlüyü araştırdıklarını ifade etti.

NFT’ler ve Ünlüler

Kâr amacı gütmeyen örgüt, web sitelerinde “sosyal medya kanallarında NFT’leri tanıtan ünlüleri araştırdıklarını ve NFT sektörünün “aldatmayla dolu bir alan” olduğunu tespit ettiklerini söyledi.

Yıldızlarla dolu listede spor yıldızları Floyd Mayweather ve Tom Brady, müzik ikonları Eminem ve Snoop Dog ile Gwyneth Paltrow da dahil olmak üzere birçok aktris bulunuyor. Yapılan açıklamalara göre, hepsine NFT şirketleriyle veya markalarıyla herhangi bir maddi bağlantı kurmalarını isteyen mektuplar gönderildi. Konuyla ilgili olarak ise, “Tanıtım yapan kişi, genellikle onaylı NFT şirketiyle maddi bağlantıyı göstermekte başarısız oluyor.” sözleri kullanıldı.

NFT‘ler, çoğu zaman ünlülerin onayını ve tanıtımını kendine çeken birçok yüksek profilli projeyle, dijital veya fiziksel bir varlığın, genellikle bir sanat eserinin sahipliğini kanıtlayan blok zincirinde depolanan dijital sertifikaları olarak tanımlanabilir.

Gerçek bir yasal ceza uygulanmamasına rağmen, TINAorg, 8 Ağustos’ta olaya dahil olan ünlülere şikayetlerini özetleyen ve NFT shilleme konusunda halk üzerindeki potansiyel zararlı etkileri konusunda tavsiyelerde bulunan mektuplar gönderdiğini kaydetti. Grubun mektuplarda belirtilen başlıca endişelerinden biri, bu tür spekülatif dijital varlıklara yatırım yapmakla ilgili olası finansal risklerin açıklanmaması.

SEC: Ünlüleri Dinlemeyin

2017 yılında, Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), web sitelerindeki bir gönderide yatırımcıları ünlülerin desteklediği ICO’lar konusunda uyarmış ve “Yatırımcılar, ünlülerin projeler verdikleri destek tarafsız görünse de ücretli bir promosyonun parçası olabileceğini unutmamalı. Bir yatırımı onaylayan ünlüler, genellikle yatırımın uygun ve federal menkul kıymetler yasalarına uygun olmasını sağlamak için yeterli uzmanlığa sahip değildir.” sözlerini kullanmıştı.

SEC’e göre, sosyal medyayı bazı varlık yatırımları yapmaya teşvik etmek için kullanan ünlüler ve influencer’lar, doğrudan veya dolaylı olarak ödenen herhangi bir tazminatın niteliğini, kaynağını ve miktarını açıklamazlarsa bu durum yasa dışı olabilir.


Total
20
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin’de Konsolidasyon Süreci: Bitcoin Analizleri

Sonraki Haber

Dogecoin (DOGE) Bu Fiyattan Satın Alınır Mı?

İlgili Haberler