1 Ayın En Yüksek NFT Satışı Gerçekleşti. 2.500 ETH!

İlayda Peker

Tüm piyasa ile birlikte non-fungible token (NFT) piyasasında da düşüşler devam ediyor ancak elde edilen verilere göre bazı parçalar hala deyim yerindeyse dudak uçuklatan fiyatlara satılmaya devam ediyor.

2.500 ETH’lik Satış

Elde edilen son verilere göre CryptoPunk koleksiyonundan bir NFT 2.500 Ethereum’a (ETH) satıldı. Bu da NFT’nin güncel fiyatlar ile yaklaşık olarak 2,6 milyon dolara satıldığını gösteriyor. Bu işlem ayrıca son 30 günün en yüksek fiyatlı satışı olarak da kayıtlara geçmiş durumda. Satılan NFT ise CryptoPunk 4464.

Bunlara ek olarak ETH bazlı satışlar değerlendirildiğinde CryptoPunk 4464 koleksiyonun en değerli dördüncü satışı olarak da kayıtlara geçti. Ancak ETH fiyatındaki düşüşler sebebiyle dolar bazında en büyük 15. satış olduğunu ifade edebiliriz.

Öte yandan tüm piyasada yaşanan düşüşlerin aksine en iyi koleksiyonların taban fiyatları son haftalarda gerçekten yükseliyor. Örneğin;  CryptoPunk projesinin taban fiyatı son 30 günde %65’ten fazla arttı. Piyasanın en popüler NFT projesi olan Bored Ape Yacht Club (BAYC) ortalama taban fiyatında %21’lik bir artış görürken, tamamlayıcı proje Mutant Ape Yacht Club’ın taban fiyatında %25 artış görüldü.

NFT’lerde Son Durum

Son satış, her ne kadar tüm piyasa ile NFT’lerde de düşüşler olsa da popüler NFT projelerine ilginin hala yüksek olduğunu gösteriyor. NFTGo’dan alınan verilere göre son üç ayda NFT piyasasının değeri yaklaşık olarak yüzde 32’lik bir düşüş yaşadı. İşlem hacminde ise yüzde 70’e varan bir gerileme olduğu görülüyor.

Bu arada DappRadar’a göre, hacim olarak en büyük NFT pazarı olan OpenSea’deki kullanıcı sayısı geçen ay yaklaşık %9 düştü. Geçen ayın sonunda, platformdaki toplam NFT işlem hacmi yaklaşık %65 düşerek 500 milyon dolara geriledi.

Düşük ETH fiyatları da genel hacmi düşürürken, ilk kez NFT alıcılarının sayısı, bu yıl Mart ayından bu yana yaklaşık 5.000 kullanıcı ile nispeten stabil kaldı. Bu da Ethereum ağındaki NFT’lere yönelik pazar çekiciliğinin devam ettiğini gösteriyor olabilir.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Balinalar Durmuyor: BTC’deki Düşüş Alım Fırsatına Dönüşüyor

Sonraki Haber

Bitcoin Hash Oranındaki Düşüş Ne Anlama Geliyor?

İlgili Haberler