NFT Piyasası 2021 Verileri: Bireysel Alımlar Çoğunlukta!

İlayda Peker

Chainalysis’e göre, 2021 yılındaki tüm non-fungible token (NFT) işlemlerinin büyük çoğunluğu bireysel yatırımcılar tarafından gerçekleştirildi ve ödenen ücretler 10.000 doların altındaydı.

2021 Yılı NFT Verileri

Blockchain analitik firması Chainalysis’in 6 Aralık tarihli “The 2021 NFT Market Explained” raporu, 2021 yılında Ocak ve Ekim ayları arasındaki NFT işlemlerini değerlendiriyor. Rapora göre, bireysel işlemler 2021’de herhangi bir günde gerçekleşen NFT işlemlerinin %80’inden fazlasını oluşturuyor. Ayrıca koleksiyonerlerin yaptığı işlemlerin de Mart ayında %6 olduğu ancak bu oranın Ekim’de %19’a yükseldiği görülüyor. Dolayısıyla zaman geçtikçe koleksiyonerlerin NFT’lere ilgisinin arttığı ifade edilebilir.

Öte yandan kurumsal boyuttaki NFT işlemleri tüm transferlerin %1’inden azını oluştururken dönem boyunca gerçekleşen işlem hacminin %26’sını oluşturdu.

Bunlara ek olarak elde edilen verilere göre bireysel boyuttaki bir işlemin değeri genel itibari ile 10.000 doların altında kalırken, koleksiyonerlerin yaptığı işlemlerin 10.000 dolar ile 100.000 dolar arasında değiştiği görülüyor. Kurumsal işlemlerin ise 100.000 dolar üzerindeki işlemleri temsil ettiği ifade ediliyor.

Bireysel İşlemler ve Koleksiyoner İşlemleri

Aşağıda göreceğiniz grafik, Eylül ayından itibaren koleksiyonerlerin yaptığı işlemlerde keskin bir artışı işaret ederken Ocak ve Ekim zaman aralığında bireysel alımların baskınlığını da gözler önüne seriyor.

Her ne kadar toplam transferlerin büyük bir çoğunluğunu bireysel alımlar oluştursa da Mart ayından bu yana NFT’lerin dolar cinsinden transfer hacminde aslan payına kurumların sahip olduğu ifade edilebilir.

Bu noktada araştırmacılar, genel kripto para piyasasındaki bireysel yatırımlar ile NFT sektöründeki bireysel yatırımları karşılaştırdıklarında; NFT ekosisteminin, genel kripto para ekosistemine kıyasla çok daha bireysel odaklı olduğunu ifade ediyor.Total
5
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Mind Music, Mind Week Etkinliği Sürüyor: 6 Büyük Etkinlik Gerçekleşiyor

Sonraki Haber

Ubisoft Haberi Tezos’a (XTZ) Yüzde 40 Artış Getirdi!

İlgili Haberler