NFT Aramaları, Kripto Aramalarını Geride Bıraktı!

İlayda Peker

Google trend verilerine göre, non-fungible token yani NFT terimi için yapılan küresel aramalar “kripto”yu geçti. NFT aramalarındaki keskin artış, en büyük NFT pazarı olan OpenSea’de 10 milyar doları aşan işlemlerle de dijital koleksiyon ürünlerinin ana akım olarak benimsendiğini açıkça gösteriyor.

NFT Popülaritesindeki Büyük Artış

NFT talebindeki büyük artış, toplumun her alanında kendini gösteriyor. İlk olarak Adidas ve Nike gibi tüketici markaları, metaverse NFT’leri alanına girmek için hazırlıklar yapıyor. İkincisi, Melania Trump, Snoop Dog, Steve Aoki, Grimes ve Mila Kunis gibi ünlüler kendi NFT koleksiyonlarını milyonlarca hayrana ve genel halka tanıtıyor.

Bunun dışında Sorare ve Axie Infinity gibi NFT oyunları, oyuncuların video oyunları oynarken ve oyun deneyimlerini izleyicileri ile paylaşırken, NFT ve kripto para birimleri hakkında bilgi edinmelerini ve gelir elde etmelerini mümkün kılıyor.

Öte yandan bazıları Uganda’daki çocuklar için bir okul inşa etmek gibi hayır kurumlarına veya kar amacı gütmeyen kuruluşlara yardım etmek için kanalize edildiğinden, NFT açık artırmalarından elde edilen gelirler de önemli bir rol oynamaktadır. Bunun yanı sıra, kripto sahipleri ABD’de sadece sanat eseri satın almakla kalmıyor, aynı zamanda vergi de ödüyor ve bu herkes için bir kazan-kazan durumu oluşmasını sağlıyor. Son olarak, NFT’ler dünya çapındaki sanatçıların sanatlarını fiziksel sergilere ihtiyaç duymadan sergilemelerini sağlıyor.

Milyon Dolarlık NFT’ler

Yani bir yıla girmeye hazırlanıyoruz ve bu da insanların hediye aldığı anlamına geliyor. Bu sezon için yeni seçeneklerden birinin de NFT’ler olduğu ifade ediliyor. Bitcoin, para birimine dijital cevap olarak kabul edilirken, NFT’ler koleksiyonlara dijital cevap olarak kabul ediliyor.

NFT’ler, bir pazara yüklenen ve satılacak NFT’yi oluşturan bir parça müzik, video, meme veya tweet gibi dijital varlıklara bağlı dijital token’lar olarak karşımıza çıkıyor. Dolayısıyla dijital dünyadaki diğer mülkler gibi satılabilen ve satın alınabilen varlıklardır. Dijital token’lar, fiziksel veya sanal varlıklar için sahiplik sertifikaları olarak kabul edilebilir.

Yetenekli insanlar işlerini tokenleştiriyor ve NTF olarak satıyorlar. Milyonlarca dolarlık satışların son manşetleri de bu tür varlıklara olan ilgiyi ve talebi artırdı. Şubat ayında, uçan bir pop-tart gövdesi olan animasyonlu bir Nyan Cat, dijital bir müzayedede bilinmeyen bir alıcıya 500.000 dolardan fazla tutara satıldı. Birkaç hafta sonra müzisyen Grimes, dijital sanatının bir koleksiyonunu 6 milyon dolardan fazlaya sattı.

Öte yandan Mart ayında Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey, tweet’ini 2,9 milyon dolardan fazla NFT olarak sattı. Ayrıca Mart ayında, Beeple olarak bilinen bir dijital sanatçının NTF’si Christie’s müzayede evinde 69 milyon dolara satıldı.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Shiba Inu Balinası, Bu Kripto Para Birimine Yatırım Yapıyor!

Sonraki Haber

Kripto Paralara Vergi Mi Geliyor? Erdoğan Tarih Verdi Dikkat!

İlgili Haberler