New York’lu Kripto Para Madencileri Faaliyetlerine 3 Yıl Zorunlu Ara Verebilir

İlayda Peker

Ortaya çıkan son bilgilere göre, New York’taki kripto madencileri, çevre odaklı en son yasa tasarısı eyalet senatosundan geçerse, üç yıllık zorunlu bir ara verebilir.

Madenciler Ara Vermek Zorunda Kalabilir

Yapılan açıklamalara göre tasarı henüz diğer senatörlerden geniş çapta destek görmedi ancak alt meclis ve senato Demokratlar tarafından kontrol ediliyor. Tasarının ise Demokratlar tarafından sunulmuş olması soru işaretlerini artıyor.

Tasarı, özellikle fosil yakıt destekli kripto madenciliğinin çevresel etkilerini yavaşlatmak için kripto para birimi madenciliği merkezlerinin işletilmesi üzerinde bir zorunlu ara tesis etmeyi amaçlıyor.

Ayrıca tasarı, tesisin New York’un iklim değişikliği hedeflerine uymaması durumunda kripto madenciliğini önleyecek bir çevresel etki incelemesinden geçme zorunluluğu gibi madencilik merkezleri için daha katı düzenlemeler yapmayı da hedefliyor.

Tasarı, 3 Mayıs’ta Çevre Koruma Komitesine gönderildi ve New York’un “İklim Liderliği ve Topluluğu Koruma Yasası” uyarınca hareket ettiğini iddia ediyor. Tasarıda konuyla ilgili, “Tek bir kripto para birimi işlemi, ortalama bir Amerika hane halkının bir ayda kullandığı miktarda enerjiyi kullanıyor ve tahmini küresel enerji kullanım seviyesi İsveç’e eşdeğer. İlişkili sera gazı emisyonlarının, eyalet yasalarına aykırı olarak İklim Liderliği ve Topluluk Koruma Yasasına uyumu telafi edilemeyecek şekilde zedeleyeceğine inanmak mantıklıdır.” sözlerini kullanıyor.

New York’taki Madenciler

İklim Liderliği ve Toplum Koruma Yasası 2019’da kabul edildi ve 2030’a kadar %70 yenilenebilir enerji, 2040’a kadar %100 sıfır emisyonlu elektrik ve enerji verimliliği ve elektrifikasyon yoluyla 22 milyon ton karbon azaltımı gibi hedefler belirledi.

Öte yandan Greenbridge’in Seneca Gölü’ndeki gazla çalışan Bitcoin tesisinin genişletilmesi gibi, kripto madenciliği New York’ta halihazırda sıcak bir konu. Tesisin Bitcoin madenciliği yapmak için 7 gün 24 saat çalışacak 27.000 bilgisayarı çalıştırmayı planladığı bildiriliyor.

The Environmental Group Seneca Lake Guardian ise bu durumu protesto etti ve “Cuomo iklim değişikliğine liderlik edemez ve Seneca’daki Bitcoin madenciliğinin genişlemesini destekleyemez.” sözlerini kullandı.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin Teknik Analizi: BTC Kritik Destek Bölgesinden Yukarı Sıçradı

Sonraki Haber

Dogecoin (DOGE) İçin Gözler 8 Mayıs’ta: Bir Felaket Yaşanabilir Mi?

İlgili Haberler