Neden DeFi Büyümesine Rağmen ETH Fiyatı Artmıyor?

İlayda Peker

Aylardır merkezi olmayan finans (DeFi) Ethereum’un “vurucu kullanım durumlarından” biri olarak kabul ediliyor. Finansal hizmetleri nispeten merkezi olmayan bir platforma taşıma kavramı birçok yatırımcı tarafından dahice bir fikir olarak kabul ediliyor. Bu durumun son birkaç hafta içinde DeFi protokollerinde hızlı bir büyüme ile sonuçlandığını görüyoruz.

DeFiPulse’a göre, şu anda Ethereum DeFi uygulamalarında 1.3 milyar doların üzerinde kilitli değer var. Ancak bu büyük olumlu gelişmeye rağmen hala Ethereum’un (ETH) fiyatında bir yükseliş trendi görülmüyor ve bu durum yatırımcıların kafasını karıştırıyor.

DeFi Ekosistemi

Ethereum tabanlı merkezi olmayan finans yani kısaca DeFi son haftalarda son derece iyi performans gösterdi. Bu performansı nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Coinbase, bir dizi DeFi token’ını listelemeye başladı.
  • Yatırımcılar, 2018-2019 altcoin çöküşünden sonra BTC dışı yatırımlar ve kullanım örnekleri aramaya başladı.
  • Kripto para kullanıcıları yatırımlarından yararlanarak DeFi’ye yöneliyor.

Ancak tüm bu etkenlerin birleşimine ve DeFi üzerindeki etkilerine rağmen piyasa hacmi bakımından ikinci en büyük kripto para birimi olan ETH’nin fiyatında beklenen artış yaşanmıyor.

ETH Neden Artmıyor?

Mythos Capital’in kurucusu Ryan Sean Adams, DeFi’nin yakın zamandaki gücüne yanıt olarak Bankless bülteniyle “ETH yükselmiyor” başlıklı halka açık bir forum açtı. Forumda yapılan kullanıcı yorumlarına göre DeFi’nin Ethereum fiyatını artırabilmesi için daha çok tanınması ve biraz daha büyümesi gerekiyor. Kullanıcılardan biri konuyla ilgili şu ifadeleri kullanıyor:

DeFi, ICO’lardan daha karmaşık, sadece ‘bunu yapın ve bir ton para kazanın’ yeterli değil. Bu yüzden benimsenme daha uzun sürecek. Ortalama bir kişi, DeFi’yi bırakın, geleneksel finansal araçların gerçekte ne olduğunu bilmiyor.

Öte yandan DeFi’nin arkasındaki teknolojinin gerçek bir boğa koşusuna neden olmayacak kadar yeni olduğu da ifade edildi.


Total
4
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bu Hafta Kripto Para Dünyasında Neler Oldu? 20 Haziran 2020

Sonraki Haber

John McAfee Neden BTC Yatırımını Bıraktığını Açıkladı

İlgili Haberler