Ne Kadar Ethereum (ETH) Yakıldı?

Fatih Uçar

Kripto paraların yakılması işlemi direkt olarak fiyata etki eden önemli gelişmelerdir. Ethereum bunu bir süredir otomatikleştirdi. Öyle ki ağ aktifliği arttıkça daha fazla ETH yakılıyor ve arzda daralma yaşanıyor. Buna ek olarak ETH 2.0 için kilitlenen varlıkları da düşünürsek uzun vadede ETH yatırımcısı süreçten kazançlı çıkabilir.

Ne Kadar Ethereum Yakıldı?

Ethereum‘a (ETH) büyük bir destek olarak EIP-1559, başlangıcından bu yana 2 milyonun üzerinde ETH yaktı. Bu aynı zamanda Ağustos 2021’den bu yana bilinmeyen ölü cüzdana 5,7 milyar doların üzerinde ETH’nin gönderildiği anlamına geliyor. Watch the Burn’e göre, EIP-1559 toplamda 2 milyonun üzerinde ETH’yi yok etti.

Veriler, net azalma değerinin %65,15’te tutulduğunu gösteriyor. UltraSoundAwakening’e göre, Ethereum tarafından her dakika 6’dan fazla ETH yakılıyor. Bu arada, geçen ay mekanizma tarafından 133.967 Ethereum yani 389 milyon dolar yakılmıştı. Ethereum EIP-1559, yazma mekanizmasının teknik adıdır. 4 Ağustos 2021’de başarıyla başlatıldı. Bu, işlem ücreti sisteminde değişiklik yapmak için “Ethereum İyileştirme” önerisidir.

Ethereum’un güncel arzı yazı hazırlandığı sırada 120,047,427 ve 2 milyon ETH toplam arzda önemli bir bölümü temsil ediyor.

EIP-1559 Nedir?

İşlem ücretlerinin %33’ünü yakan bu mekanizma madencilerin kazancını da azaltıyor. Madencilere akacak varlıkların bir miktar önünü kesen EIP-1559 aynı zamanda satış baskının da azalmasına sebep oluyor. Bu ve diğer gelişmeler Ethereum’un geleceğini önemli ölçüde etkileyecek ve ilerleyen dönemde deflasyonist bir Ethereum’a sahip olmamızı sağlayacak.

PoS algoritmasına geçişle ilgili güzel gelişmeler de oluyor. Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, EIP-4844 diğer adıyla proto-danksharding hakkında konuştu. Önceki tasarımlara kıyasla bazı önemli basitleştirmeler getiren Ethereum için önerilen yeni parçalama tasarımı, ağı PoS geçişine hazırlıyor. Vitalik’e göre, Danksharding tarafından sunulan ana yenilik, birleştirilmiş ücret piyasasıdır: Her biri farklı bloklara ve farklı blok teklifçilerine sahip sabit sayıda parça olması yerine, Danksharding’de tüm işlemleri ve tüm verileri seçen tek bir teklif veren vardır

Bir yıl içerisinde tamamen PoS algoritmasına geçiş yapmayı planlayan Ethereum, ücretten ölçeklenebilirliğe kadar birçok başlıkta daha iyi imkanlara sahip olacak.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Coinbase Pay Kullanımda: Yeni Uygulama Nasıl Çalışacak?

Sonraki Haber

Bitcoin’de Hala Ayı Piyasasında Mıyız? Veriler BTC İçin Ne Diyor?

İlgili Haberler