Nayib Bukele’den Önemli Bitcoin Yorumu

İlayda Peker

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele Pazar günü Twitter’da yaptığı açıklamalarda, Bitcoin yatırımcılarına bu tür yatırımların güvenli olduğunu ve ayı piyasasından sonra çok ciddi yükselişler yaşayacağını düşündüğünü ifade etti.

“Hayatın Tadını Çıkarın”

Bukele Twitter aracılığı ile yaptığı açıklamalarda, “Tavsiyem: Grafiğe bakmayı bırak ve hayatın tadını çıkar. BTC’ye yatırım yaptıysanız, yatırımınız güvende ve ayı piyasasından sonra değeri büyük ölçüde artacak” sözlerini kullandı.

Yaygın protestolara rağmen, El Salvador‘un geçen yıl Eylül ayında kripto para birimini yasal varlık olarak kabul etmeden önce 200 Bitcoin satın aldığı bildirildi. Son olarak ise ülkenin  2,301 Bitcoin’e sahip olduğu biliniyordu.

Öte yandan Orta Amerika ülkesinin Bitcoin varlıklarının değerinin, mevcut ayı piyasasının ortasında neredeyse yarı yarıya düştüğü bildirildi. Geçen hafta, El Salvador’un maliye bakanı Alejandro Zelaya, ülkenin Bitcoin yatırımının mali sağlığı üzerinde minimum etkisi olacağını iddia etti.

Zelaya konuyla ilgili olarak, “El Salvador’un Bitcoin nedeniyle mali riskinin çok yüksek olduğunu söylediklerinde, bunun tek yaptığı beni güldürmek oluyor ve bence ciddi bir ekonomist de aynısını yapmalı çünkü bu son derece yüzeysel bir analiz ve bilgisizce konuşuyorlar” sözlerini kullandı.

Bunlara ek olarak Dünya Bankası’nın tahminlerine göre, El Salvador’un 2020’deki toplam rezervleri 3,08 milyar ABD doları olarak gerçekleşti.

El Salvador ve Bitcoin

Bazı hesaplamalara göre, bu, ülkenin Bitcoin yatırımlarıyla ilgili gerçekleşmemiş kayıplarının değerini 40 milyon ABD Doları veya 2020’deki tahmini toplam rezervlerin %1.3’ü olarak belirleyecek.

Ocak ayının sonlarında Uluslararası Para Fonu (IMF), El Salvador’un Bitcoin’i yasal varlık ilan ettiğinde yarattığı 150 milyon ABD Doları tutarındaki güven fonunu feshetmesi ve kullanılmayan fonları hazinesine iade etmesi gerektiğini söyledi.

Güven fonu, kriptodaki yüksek fiyat volatilitesi konusundaki endişeleri gidermek için Bitcoin‘in ABD dolarına otomatik olarak dönüştürülmesine izin vermek için oluşturuldu.

IMF ayrıca, dijital cüzdan “Chivo”nun kullanımı için 30 ABD Doları teşvikinin kaldırılmasını tavsiye etti. Washington merkezli kuruluş, Chivo kullanımının faydaları olabileceğini, ancak yalnızca dolar kullanılmasının fayda sağlayabileceğini söyledi.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Ethereum Grafikleri: ETH’da Analist Yorumları

Sonraki Haber

Dev Kripto Para Borsaları Anlaşmalardan Vazgeçiyor!

İlgili Haberler