Musk’tan Önemli Açıklamalar: Nakamoto Kim? Dogecoin Mars’ta Kullanılacak Mı?

İlayda Peker

Lex Fridman ile bir podcast yayınındaki son açıklamaları sırasında Tesla CEO’su Elon Musk, Satoshi Nakamoto olduğu hakkındaki söylentileri bir kez daha yalanladı.

Nakamoto Kim Olabilir?

Elon Musk, her ne kadar Bitcoin’in arkasındaki isim olduğu iddialarını yalanlasa da bilgisayar bilimcisi ve kriptograf Nick Szabo’nun dünyanın ilk kripto para biriminin ortaya çıkmasına yol açan fikirlerin arkasındaki isim olduğunu dile getiriyor.

Musk bu noktada yaptığı açıklamalarda, “Nakamoto olmadığını iddia ediyor ama emin değilim. Çünkü Bitcoin’in arkasındaki fikirlerden herkesten daha fazla sorumlu görünüyor.” sözlerini kullandı.

“Bitcoin Gülünç Biçimde Yavaş”

Nakamoto ile ilgili düşüncelerinin yanı sıra Musk, Bitcoin’in işlem hızı hakkında da yorumlarda bulundu. Musk’a göre Bitcoin’in gecikme süreleri çok uzun ve ödemeler noktasında işe yaramaz. Ancak Musk, BTC’nin bir değer deposu olarak çok önemli olduğunu kabul ettiğini de belirtiyor.

Öte yandan Musk, Dogecoin‘in (DOGE) lider kripto para birimine kıyasla çok daha yüksek işlem hacmi kabiliyetine ve çok daha düşük ücretlere sahip olduğunu ifade ediyor ve şu sözleri kullanıyor:

Şu anda bir Bitcoin işlemi yapmak istiyorsanız bu işlemi yapmanın bedeli çok yüksektir. Bu yüzden BTC’yi çoğu şey için etkili bir şekilde kullanamazsınız.”

Tesla CEO’su ayrıca Dogecoin’i kullanmak için daha fazla teşvik olduğu için enflasyonist özelliklerinin övgüyü hak ettiğini düşünüyor ve “Bir para birimi çok deflasyonistse, bir para biriminin zaman içinde değerinin artması bekleniyorsa, onu harcama konusunda isteksizlik vardır.” sözlerini kullanıyor.

Dogecoin Mars’ta Kullanılacak Mı?

Dogecoin’in Mars’ta kullanılıp kullanılmayacağı sorulduğunda Musk, ışık hızı nedeniyle işlemleri senkronize etmenin zor olacağı için Kızıl Gezegen’in farklı bir para birimine sahip olmak zorunda kalacağını söylüyor.

Tüm bunlara ek olarak Musk, mevcut finansal sistemin modasının geçtiğini de ifade ediyor. Çünkü bankalar 2021’de hala ana bilgisayar satın alıyor ve eski COBOL kodunu çalıştırıyor.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

2021 Yılının En İyi Performans Gösteren Altcoin’i Hangisi?

Sonraki Haber

Bitcoin (BTC) 2022 Hedeflerine Ulaşabilecek Mi?

İlgili Haberler