2021 Yılında Tüm Gözler Bitcoin’in (BTC) Üzerindeydi!

İlayda Peker

Son zamanlarda her ne kadar bir düşüş yaşanıyor olsa da 2021 yılında Bitcoin ciddi bir boğa koşusu yaşadı ve fiyat arka arkaya yeni rekorlar kırdı. Dünyanın en büyük kripto para birimi tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşırken tüm dünyanın gözü de Bitcoin’e çevrildi.

Tüm Gözler Bitcoin’de

Sosyal medya verilerinin analiz edilmesi ile ulaşılan bilgilere göre tüm dünya bu sene Bitcoin’den çok bahsetti ve bu oran diğer yıllara göre oldukça yüksekti. Analitik şirketi Visibrain’in verilerine göre 2021’de “Bitcoin” kelimesini içeren 101 milyon tweet atıldı. Bu da 2020’de kaydedilen hacme göre %350’lik bir artışı temsil ediyor.

İlgideki Keskin Artış

Bitcoin’in geçen yıl boyunca sosyal medyadan gördüğü ilgideki keskin artış, genel olarak kripto para birimlerinden haberdar olan insan sayısındaki artışla açıklanabilir. Ancak piyasadaki devasa hareketler de buna katkıda bulunan önemli bir faktör olabilir.

Öte yandan bu yıl her ay kripto endüstrisi, Bitcoin’in fiyatını önemli ölçüde etkileyen büyük haberlerle sarsıldı. Şubat ayının başında, sosyal medya Tesla’nın 1,5 milyar dolarlık BTC alım haberi ile hareketlendi. Mart ayında şirket, Bitcoin’i ödeme olarak kabul edeceğini açıklayarak, yeniden gündeme oturdu.

Daha sonra Tesla sadece iki ay sonra Bitcoin ödemelerini durdurduğunu açıkladı. aynı dönemde Çin’den gelen haberler de BTC fiyatını aşağı çekti ve yine Twitter’da gündem Bitcoin oldu. Çin, Bitcoin madenciliğinin ülkede yapılmasını yasakladı ve bu sebeple pek çok madenci adeta göç etti.

Son olarak yaz ayları El Salvador’un Bitcoin’i yasal varlık olarak tanıması hamlesi ile sonlandı. Bu haber de sosyal medyada büyük bir etki yarattı ve ilgi artışı net bir şekilde görüldü.

Dolayısıyla 2021 yılında tüm dünyanın gözü Bitcoin ve kripto para birimlerinin üzerindeydi. Uzman isimlere göre ise 2022 yılı çok daha hareketli geçecek.


Total
7
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

CNBC, Terra (LUNA) Yatırımcıları Uyardı: Bu Tehlikeler İle Karşı Karşıya Gelebilirsiniz

Sonraki Haber

Bitcoin (BTC) Düşerken Bu Altcoinler Yatırımcısını Güldürüyor!

İlgili Haberler