Morgan Stanley: “Yeni Büyük Yatırım Teması Metaverse Olacak”

İlayda Peker

Yatırım bankası Morgan Stanley, yatırımcılara yönelik paylaştığı bir notta, metaverse‘in artık bir sonraki büyük yatırım teması olduğunu belirtti. Bankanın stratejistleri, bu alternatif gerçeklik anlayışının kavramını anlamaya çalışan Meta (eski adıyla Facebook) ve Microsoft gibi şirketlerden önemli bir ilgi gördüğüne inanıyor.

Yeni İlgi Alanı: Metaverse

Dünyanın en büyük yatırım bankalarından biri olan Morgan Stanley, metaverse’i bir sonraki büyük yatırım planı olarak gördüğünü duyurdu. Metaverse, bireylerin imajlarını istedikleri gibi modelleyebilecekleri ve bir şeyler satın alma, arkadaşlarla oyun oynama ve diğer aktiviteler gibi gerçek hayattaki görevleri yerine getirebilecekleri alternatif bir evrenin inşasını içeren bir kavramdır.

Metaverse, kendi yaklaşımlarını oluşturmaya çalışan şirketler tarafından kullanılmaya başladı bile. Facebook, bu yeni odağı yansıtmak için Meta olarak yeniden markalandı ve Microsoft, gelecek yıldan itibaren ürünlerine metaverse temalı öğeler de ekleyeceğini belirtti. Morgan Stanley stratejisti Edward Stanley ise konuyla alakalı olarak şunları söyledi:

Başkalarıyla sosyalleştiğimiz ortamı temelden değiştirebilir.

Şirketler Pastadan Pay İstiyor

Stanley, giderek daha fazla şirketin bu faaliyetleri ve unsurları projelerine dahil etmek için hareket ettiğini belirtti. Teknoloji ve oyun hisseleri, Roblox gibi oyun evrenleri de dahil olmak üzere, pazarın bu yeni trendinden şimdiden kar elde ediyor. Stanley şunları dile getirdi:

Meta veri deposu konsepti etrafındaki haber akışı yüksek ve şirketler ciddi anlamda metaverse’ü benimsiyor. Herhangi bir ana temadan şirketler ve analistler, şu anda diğer herhangi bir temadan daha fazla metaverse’e ilgi duyuyor.

Yapılan açıklamalarda, inşa edilen bu alternatif dünyanın henüz çok erken aşamalarında olduğumuzun da özellikle altı çizildi. Tüm bu girişimler şimdiden şekillenmeye başlasa da metaverse‘in tam anlamı ile kullanılmasına daha yıllar var ve bu dünyanın var olması için bu şirketlerin önemli ölçüde birlikte çalışması gerekecek. Bu da kullanıcılar deneyimlerini ve avatarlarını bir platformdan diğerine sorunsuz bir şekilde taşıyabildiklerinde mümkün olacaktır.

Stanley ayrıca metaverse eğilimine giren çoğu şirketin üç ülkeden geldiğini açıkladı: ABD, Çin ve Güney Kore, metaverse ile ilgili faaliyetlere ve kurumsal lansmanlara en çok odaklanan ülkeler olarak gösteriliyor.


Total
13
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Litecoin Fiyat Tahminleri: LTC’yi Nasıl Bir Yol Bekliyor?

Sonraki Haber

Shiba Inu Bir Başka Rekora İmza Attı! SHIB, Benimsenmesi Artıyor

İlgili Haberler