MicroStrategy, FASB Kural Değişikliği Sonrası Bitcoin Varlıklarını Daha Kolay Raporlayacak

Bitcoin Haber

Yatırım bankası Berenberg’in raporuna göre, Finansal Muhasebe Standartları Kurulu’nun (FASB) şirketlerin mali durumlarını raporlama şeklinde yaptığı değişiklik sonrasında MicroStrategy, Bitcoin‘in (BTC) değer düşüklüğü zararlarını tanımlama zorunluluğu olmadan her çeyrekte BTC varlıklarını raporlayabilecek. Berenberg, MicroStrategy’nin 2020’den bu yana 2.23 milyar dolarlık değer düşüklüğü zararı bildirdiğini ve 2022’nin ikinci çeyreğinde 917.8 milyon dolarlık en büyük zararını kaydettiğini belirtti.

Berenberg analistleri, bu değişikliğin MicroStrategy ve diğer kripto para tutan şirketlerin değer düşüklüğü zararlarının yarattığı belirsizliği ortadan kaldıracağına inanıyor. FASB’ın, 6 Eylül’de şirketlerin kazanç ve kayıplarını gelir tablolarında direkt gösterebilmelerine olanak sağlayacak bir adım attı. Bu yıl içinde bu değişikliğin resmi olarak onaylanması ve şirketlerin yeni kuralları benimsemesi bekleniyor.

Berenberg, FASB’nin yeni kurallarının 2025 yılında yürürlüğe gireceğini, fakat şirketlerin bu tarihten önce yeni kuralları uygulama seçeneğine sahip olacağını belirtti. Bu durumda MicroStrategy’nin bu seçeneği kullanması bekleniyor. Berenberg, MicroStrategy hisseleri için 510 dolarlık fiyat hedefi belirledi.

MicroStrategy’nin CEO’su Michael Saylor, bu değişikliğin Bitcoin’in bir rezerv varlık olarak kurumsal düzeyde benimsenmesinin önündeki büyük bir engeli kaldırdığını belirtti. ABD’li yatırım bankası Stifel ise, ABD’li şirketlerinin, özellikle piyasanın hareketli olduğu zamanlarda kar hanesine olan olumlu etkileri düşünüldüğünde, bilançolarında kripto para tutmaya giderek daha açık olabileceklerini belirtti.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

“Bitcoin ve Altcoin Yatırımcılarına Önemli Uyarı: Belirleyici Hareketi Bekleyin”

Sonraki Haber

Bitcoin ve Ethereum Değer Kaybı Yaşadı: Kripto Para Piyasasında Son Durum

İlgili Haberler