Microstrategy’nin Bitcoin Alımı Kripto Topluluğunu Böldü

İlayda Peker

Yazılım analiz şirketi MicroStrategy kısa süre önce firmanın varlıklarına daha fazla Bitcoin ekledi. Kripto topluluğunun üyeleri bu hamleye karışık tepkiler verdi.

Satın Alıma Farklı Tepkiler

MicroStrategy’nin yönetim kurulu başkanı Michael Saylor kısa süre önce attığı bir tweet’te firmanın bir Bitcoin alımı daha gerçekleştirdiğini duyurdu. Bu hamleyle birlikte firmanın toplam BTC varlığı 132.500 BTC’ye ulaştı ve toplam 4,03 milyar dolar karşılığında satın alındı, ancak yazının yazıldığı sırada değeri yalnızca 2,1 milyar dolar civarındaydı. Birçok kişi bu hamleyi takdir ederken, bazıları da bazı potansiyel olumsuz etkileri gündeme getirdi.

Bir topluluk üyesi MicroStrategy başkanını överek, misyonunu bankasız toplumlara erişmek olan bir “rock yıldızı” olarak nitelendirdi. Diğerleri ise yeni gelişmeyi kutlayarak kendilerinin de katılacaklarına ve daha fazla Bitcoin satın alacaklarına dair söz verdi.

Ancak herkes şirketin kripto alışverişi konusunda aşırı hevesli değil. Bazıları bu yeni hareketin dijital varlıklar için yeni bir dip fiyat yaratabileceğini düşünüyor.

Yeni Dip Fiyat Mı Gelecek?

Bitcoin analistleri Willy Woo ve Dan Held, Twitter’da yaptıkları bir sohbette MicroStrategy’nin satın alımıyla ilgili düşüncelerini paylaştı. Woo’ya göre, şirket varlıklarına daha fazla BTC eklediğinde Bitcoin yatırımcıları mutlu olmamalı. Analist, MicroStrategy’nin daha fazla Bitcoin biriktirmesinin merkezileşme riski taşıdığını çünkü şirketin karar alma mekanizmasının merkezileştiğini savundu. Woo buna ek olarak Bitcoin’in, sıradan insanlar tarafından benimsenmesini kutlamanın daha iyi olacağını öne sürdü.

Karşı argüman olarak Held, merkezileşme riski olmayacağını çünkü sahipliğin ağ kontrolüne eşit olmadığını söyledi. Analist, Bitcoin’i kimin satın aldığını kontrol etmenin bir yolu olmadığını ve insanların ya da firmaların istedikleri kadar BTC satın alabileceklerini vurguladı.

Bu arada Saylor kısa süre önce şirketin gelecek yıl Lightning Network çözümleri sunma planlarını açıkladı. Yönetici, şirketin halihazırda Lightning Network’ü kullanan yazılım ve çözümleri araştırdığını söyledi.


Total
5
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Solana (SOL) Zirveden Yüzde 96 Düşüşle 10 Doların Altına Geriledi

Sonraki Haber

Eğer Bu Olursa Bitcoin Fiyatı 600 Bin Doları Aşabilir!

İlgili Haberler