Metaverse ve NFT Alanındaki İlgi Ne Durumda?

İlayda Peker

Elde edilen son bilgilere ve Google Trends verilerine göre metaverse ve NFT aramalarında büyük bir düşüş var.

Metaverse ve NFT

Kripto dünyasıyla ilgili belirli bir araç olmasa da Google Trends, bir varlığın veya pazar segmentinin popülerlik düzeyini belirlemek için analiz temeli olarak kullanılıyor. Arama sayısındaki artış, artan ilgiyi gösteriyor ve bu, fiyatlardaki bir artışı veya arama teriminin kullanıcı tabanındaki genişlemeyi yansıtabiliyor.

Yapılan açıklamalara göre son düşüşler hem metaverse’de hem NFT alanında kendisini gösteriyor. Dolayısıyla analistler bu durumun fiyatlara da yansıyabileceğini düşünüyor.

Metaverse en yüksek zirvesini geçen yılın Ekim ayının sonunda ve Kasım ayının başında gördü. Bu dönemde, Facebook’un adının Meta olarak değişmesinden sonra teknoloji küresel bir trend haline geldi.

Öte yandan NFT  piyasası 2021’de büyük bir patlama yaşadı ve yıl boyunca yaklaşık 25 milyar dolar işlem gerçekleşti. DappRadar’a göre 2020’de bu miktar 100 milyon dolardan azdı. Arama sayısındaki son düşüşe rağmen, NFT endüstrisi konsolidasyon belirtileri gösteriyor ve bu, varlıklarla ilgili coşku düşse bile, halihazırda çalışmaya devam edecek yerleşik bir pazar olduğunu gösteriyor.

Ayrıca spor alanında, Deloitte tarafından yapılan bir araştırma, bu yılın sonuna kadar beş milyondan fazla taraftarın favori takımlarından, sporcularından veya liglerinden NFT’lere sahip olacağını öngördü.

Metaverse Farklı Mı?

NFT pazarından farklı olarak, özellikle büyük şirketler ve kullanıcı topluluğu arasında metaverse ile ilgili hala geniş bir görüş ayrılığı var. Bir yandan Facebook’un bu teknolojiye odaklanacağının açıklanmasından bu yana Apple, Microsoft ve hatta McDonald’s gibi büyük şirketler bu ortamda kendi inisiyatiflerini incelemeye ve oluşturmaya başladılar.

Halihazırda kendi sanal alanına sahip olan JP Morgan bankasına göre, bu pazar önümüzdeki yıllarda trilyonlarca doları hareket ettirebilir. Ancak, sıradan insanların çoğu teknoloji hakkında o kadar hevesli görünmüyor.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

ABD ve Kripto Para Düzenlemeleri İle İlgili Son Gelişmeler

Sonraki Haber

JPMorgan, Kripto Paralar Konusundaki Talepleri Dikkate Alacak!

İlgili Haberler