Metaverse Hükümetlerin Radarında: Çin’den Önemli Hamleler

İlayda Peker

Yapılan son açıklamalara göre Çinli yetkililer, veri güvenliğini yönetmek ve metaverse endüstrisi geliştikçe spekülasyonları frenlemek için acilen düzenlemeye ihtiyaç olduğunu söylüyorlar.

Çin ve Metaverse

Çin, ülkenin en önemli siyasi toplantıları olarak görülen Cumartesi günkü İki Oturum’da 2022 için %5.5’lik otuz yıllık düşük GSYİH büyüme hedefi belirledi, ancak sönük ekonomik görünüm, yetkililerin hararetli metaverse tartışmasını azaltılmış gibi görünüyor.

Öte yandan metaverse ilk kez İki Oturumda ulusal düzeyde incelenmişti. Arka planda, teknoloji devleri Tencent, ByteDance, NetEase ve Baidu’nun sektörle ilgili patent başvurusunda bulunmasıyla birlikte, “metaverse” geçen yıl Çin’de moda haline geldi.

Ulusal Halk Kongresi milletvekili ve güneydoğu Jiangxi eyaletindeki bir kırsal kredi kooperatifinin parti sekreteri olan Kong Falong, yerel medyaya metaverse’de ulusal bir araştırma kurumu inşa etmeyi önerdiğini söyledi.

Kong, yetenek geliştirmek ve metaverse teknoloji gelişmelerini desteklemek için daha fazla yatırım yaparak ülkenin yeni yarışta lider bir konuma gelebileceğini ifade etti. Ayrıca Kong, metaverse geliştikçe veri güvenliği, bilgi koruması ve spekülasyonla ilgili sorunların ortaya çıkabileceğini ve bunların uygun şekilde düzenlenmesi gerektiğini dile getirdi.

Metaverse Hamleleri

Devlet medyasında yer alan haberlere göre, endüstri liderleri ve parti delegelerinden oluşan bir danışma organı olan Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı’nın (CPPCC) bir üyesi olan Zhang Ying, Çin’in metaverse sektörünün eğlence deneyimi yükseltmelerine çok fazla odaklandığını ve önemli teknoloji gelişmelerinde geride kaldığını söyledi.

Zhang ayrıca, metaverse‘in mevcut durumunda gözlemlenen “ciddi” spekülasyonlara atıfta bulunarak, düzenleme için bir ihtiyaç olduğunu belirtti. En az iki CPPCC üyesi, yerel medya kuruluşlarıyla yapılan ayrı görüşmelerde metaverse düzenlemeleri için çağrıda bulundu.


Total
19
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Coinbase Harekete Geçti! Bu Kullanıcıların Hesaplarını Kısıtlıyor!

Sonraki Haber

Coinbase’den Rus Kullanıcılar İle İlgili Önemli Hamle

İlgili Haberler