Metaverse Rekabeti Microsft’a 100 Çalışana Mal Oldu!

İlayda Peker

Wall Street Journal tarafından yayınlanan bir rapora göre Microsoft, Meta’nın metaverse çalışmalarına katılmak isteyen yaklaşık 100 çalışanını kaybetti. Bu noktada Microsoft’un Vortex adlı bir metaverse projesi olduğunu da belirtmek gerekiyor. Ancak görünüşe göre çalışanlar bu noktada Meta’yı tercih ediyor.

Metaverse Rekabeti

Wall Street Journal, Microsoft‘un artırılmış gerçeklik (AR) bölümünden rakip teknoloji şirketi Meta’ya ve onun metaverse girişimine geçen yaklaşık 100 çalışanını kaybettiğini ortaya çıkardı. Bu büyük ölçekli çalışan göçü, yerleşik teknoloji firmalarının pazar lideri olmak için yarıştığı bir zamanda geldi.

Elde edilen bilgilere göre geçiş yapan Microsoft çalışanları, şirketin kurumsal uygulamalarda kullanım bulan artırılmış gerçeklik cihazı olan HoloLens ürününde yer alıyordu. Microsoft, cihazı yavaş yavaş iyileştirdiği için cihaz henüz ticari uygulamalarda kendine yer bulmuş değil.

Bunlara ek olarak WSJ’ye göre, çalışanlar daha yüksek maaşlardan etkileniyor. Eskiden Facebook olan Meta, metaverse girişiminde en büyük yolu kat edenler arasında yer alıyor. Ayrıca Disney dahil pek çok büyük firma bu alandaki fırsatı kaçırmamak için metaverse ekosistemine adım atarken oluşan yeni iş alanında tecrübeli sayılabilecek çalışanlara olan talep de artıyor.

Rekabet Kızışıyor

VR/AR cihazları daha uygun fiyatlı hale geldikçe ve daha fazla deneyim kullanıma sunuldukça alandaki rekabet de kızışıyor. Önümüzdeki birkaç yıl içinde hem teknoloji firmalarından hem de merkezi olmayan projeler tarafından atılan adımların arttığını görebiliriz.

Bu noktada Microsoft’un Vortex adlı metaverse stüdyosunun gerçeğe dayanacağını da belirtmek gerekiyor. Her ne kadar konuyla ilgili detaylı açıklamalar yapılmasa da projenin mevcut metaverse projeleri gibi tamamen dijital dünya odaklı gitmeyeceği düşünülüyor.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

DotArcade, 12 Ocak’ta Gerçekleşecek Olan IDO Lansmanını Duyurdu

Sonraki Haber

Popüler Analist: Düşük Değerli Bu 3 Altcoin 1000X Artabilir!

İlgili Haberler