Bir Dev İsim Daha Metaverse’e Adım Atıyor!

İlayda Peker

Disney, tema parkı ziyaretçileri için kişiselleştirilmiş etkileşimli cazibe merkezleri yaratacak bir patent için onay aldı. Patenti alınan teknoloji, Disney tema parklarındaki artırılmış gerçeklik (AR) cazibe merkezlerinin kullanımını kolaylaştıracak.

Disney Metaverse’e Giriyor

Yapılan açıklamalara göre bahsi geçen teknoloji, ziyaretçileri, cep telefonlarını kullanarak takip ederek ve yakındaki fiziksel alanlara, duvarlara ve parktaki nesnelere kişiselleştirilmiş 3D efektler üretip yansıtarak çalışacak.

Eğlence devi, 28 Aralık 2021’de “gerçek dünyadaki bir mekanda sanal dünya simülatörü” patenti için onay aldı. Başvuru ilk olarak Temmuz 2020’de Amerika Birleşik Devletleri Patent ve Ticari Marka Ofisine sunuldu.

Öte yandan “Metaverse” büyük ölçüde internette olan ve sanal gerçeklik (VR) veya AR kulaklıkları kullanılarak erişilen bir alan olarak hayal edildi. Ancak görünüşe göre Disney’in önerdiği teknoloji metaverse’i fiziksel dünyaya getirecek.

Şirketin Kasım 2021’deki dördüncü çeyrek kazanç açıklamaları sırasında CEO Bob Chapek, firmanın fiziksel ve dijital varlıkları metaverse’de harmanlamaya hazırlandığını söylemişti. Dolayısıyla bu patent adımı, Disney’in metaverse dünyası ile ilgili ilk adımı değil. Chapek konuyla ilgili açıklamalarında şu ifadeleri kullandı:

“Fiziksel ve dijital dünyaları daha da yakından bağlayabileceğiz, kendi Disney metaverse‘imizde sınırsız hikaye anlatımına izin vereceğiz.”

Disney ve Metaverse

Kasım 2020’de Disney Resorts Baş Strateji Sorumlusu Tilak Mandadi bir Linkedin makalesinde, dijital ve fiziksel dünyayı harmanlamaya odaklandığını paylaşmıştı. Mandadi konuyla ilgili olarak, “Geleceğe baktığımızda, fiziksel ve dijital engelleri aşan ve yeni hikaye anlatımı katmanlarının kilidini açan bağlantılı park deneyimleri bizim çok heyecan verici bir odak noktası. Bu deneyimler kalıcıdır ve misafir katılımı parkların içinde ve dışındadır. Size özgüdürler, ancak aynı zamanda sosyal ve bağlantılıdırlar. Sürekli değişiyorlar, bu yüzden her zaman keşfedilecek yeni bir şeyler var.” sözlerini kullandı.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Kripto Para Ekosisteminin En Zengin İnsanı: Changpeng Zhao

Sonraki Haber

2022 Yılında Kripto Para Regülasyonları!

İlgili Haberler