Meta, Metaverse Planlarında Yanlış Mı Yapıyor?

İlayda Peker

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, yaptığı son açıklamalarda metaverse’ün eninde sonunda inşa edileceğini ifade etti. Ancak Buterin’e göre bunu yapmaya çalışan bir firma başarılı olamayacak. Buterin’in bu noktada bahsettiği şirket Meta ve şirketin bu çabaları yanlış yönlendiriliyor gibi görünüyor.

Meta’nın Metaverse’ü

Ethereum kurucu ortağı Twitter üzerinden yaptığı açıklamalarda terimin henüz geniş çapta kabul görmüş bir tanımının bile olmadığını, bu nedenle tüketicilerin ne isteyeceğini tahmin etmek için henüz çok erken olduğunu savundu.

Öte yandan Meta CEO’su Mark Zuckerberg, sosyal medya devinin metaverse’e odaklanmak için hamle yapacağını ve bu değişikliği yansıtmak için kısa bir süre sonra firmayı Meta olarak yeniden adlandıracağını açıkladıktan sonra konuya olan ilgiyi artmıştı. Zuckerberg, geçen yıl şirket adı değişikliğini tanıtan bir videoda metaverse için “İnternet için bir sonraki bölüm olduğuna inanıyorum” sözlerini kullanmıştı.

Metaverse, kullanıcıların çevreyle ve birbirleriyle etkileşime girebilecekleri, sanal veya artırılmış gerçekliğin bazı unsurlarını içeren, sürükleyici bir bilgisayar programı olarak tanımlanabilir.

Meta’nın, blok zinciri teknolojisini veya non-fungible token’ları (NFT’ler) metaverse projesie dahil etmesi pek olası olmasa da, son aylarda teknolojiden yararlanan birçok merkezi olmayan metaverse programı ortaya çıktı. Örneğin; Bored Ape Yacht Club NFT’lerinin yaratıcısı olan Yuga Labs’ın metaverse projesi “Otherside”daki arazi parselleri için NFT satışları, Mayıs ayında lansmanından bu yana ikincil satışlarda 1 milyar ABD dolarının üzerinde bir rakam elde etti.

Metaverse İlgisi

Geçen sene metaverse’e olan ilginin artması ile birlikte bu alanda çalışan kripto para birimlerinin de fiyatlarında gözle görülür artışlar oldu. bu noktada en popüler projeler arasında; Decentraland (MANA), Enjin (ENJ), Apecoin (APE), The Sandbox (SAND) ve Ceek VR (CEEK) gibi projeler sayılabilir.


Total
12
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin’de Son Durum Ne? BTC İçin Önemli Destek ve Dirençler

Sonraki Haber

Binance Bu Altcoini Delist Ediyor! Dava Riskini Göze Almadılar!

İlgili Haberler