Meta, Kripto Para Birimini Piyasaya Sürüyor Mu?

İlayda Peker

Elde edilen son bilgilere göre Meta, Horizon Worlds VR uygulamasında az sayıda içerik oluşturucu için bir para birimi piyasaya sürüyor. Yapılan açıklamalara göre para birimi test edilecek ve belki de gelecekteki bir metaverse‘de bir para biriminin öncüsü olabileceği düşünülüyor.

Meta’dan Kripto Para Planı

Meta, dijital bir ekonomi yaratmak ve gelir için reklam verenlere olan bağımlılığı azaltmak amacıyla Facebook ve Instagram platformları için yeni bir para birimi başlatmayı planlıyor. Meta personeli tarafından gayri resmi olarak Zuck Bucks adı verilen para birimi, büyük sosyal medya platformlarında içerik oluşturucular için ekonomiyi kolaylaştıracak.

Yapılan açıklamalara göre para birimi, Quest VR kulaklıkları Horizon Worlds için şirketin sosyal uygulamasında test edilecek. Şimdilik Meta, az sayıda içerik oluşturucunun metaverse’de sanal öğeler ve efektler satabileceğini söylüyor. Bu tür satışlara örnek olarak, alanlara ve mücevher gibi eşyalara VIP erişimi dahil olacak.

Oyunun ayrıca cep telefonları ve hatta oyun konsolları için piyasaya sürülmesi bekleniyor. Platform, özellikle yaratıcıları teşvik etmede uzun bir yol kat edebilecek 10 milyon dolarlık bir içerik oluşturucu fonu başlattığından, büyük bir kullanıcı kitlesini çekebileceği düşünülüyor.

Metaverse Ekonomisi

Meta CEO’su Mark Zuckerberg de metaverse ekonomisinin nasıl görünebileceği hakkında konuştu ve şunları söyledi:

Gelecekte bir metaverse’nin bir noktada nasıl görüneceğini hayal ederseniz, sanal malları satma ve onları bir dünyadan diğerine götürme yeteneğinin bunun önemli bir parçası olacağı açıktır. Bazen bu dijital ürünlerde işe yarayan şeylerin, fiziksel dünyadan beklediğinizden biraz farklı olduğunu düşünüyorum.

Öte yandan para birimi ve ekonomi, Meta’nın güçlü bir şekilde Metaverse odaklı bir şirkete geçme teklifinin bir parçası. Şirketin sosyal medya hakimiyeti yıllar içinde azalıyor ve Facebook ilk kez kullanıcı büyümesinde bir düşüş gördü. Bu arada, popüler fotoğraf paylaşım uygulaması Instagram ve TikTok beğenilerinden sıkı bir rekabet olduğu da görülüyor.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Binance CEO’sundan Önemli Web3 ve Metaverse Açıklamaları

Sonraki Haber

Bir Dev Firma Daha Metaverse’e Adım Atıyor

İlgili Haberler