Meta, ABD Müşterileri İçin WhatsApp’ta Kripto Ödeme Hizmetini Başlatıyor!

Fatih Uçar

Bildiğiniz üzere Facebook yeni teknolojiye ayak uydurmak ve gelecek planlarını uygulamak için Meta olarak yeniden markalaştı. Elbette bu durum firmanın daha kripto yanlısı bir pozisyon almasına sebep oldu. Kısa süre önce kripto reklamlarındaki kısıtlamayı gevşeten şirket bugün yeni bir adım atıyor.

WhatsApp Üzerinden Kripto Gönderme

Facebook Meta, Novi kripto para cüzdanını kullanarak sosyal sohbet uygulaması Whatsapp aracılığıyla kripto ödemeleri (USDP) sunmaya hazırlanıyor. Sosyal medya devi bunun için şimdiden denemelere başladı.

NOVI başkanı Stephane Kasriel, seçilen bir grup insanın Whatsapp ödemesinin özelliklerini ve hizmetlerini test ettiği pilot programın yaklaşık altı haftadır devam ettiğini Twitter’dan açıkladı. Yani ABD bölgesindeki belirli müşteriler hali hazırda bu hizmetten yararlanabiliyor.

Stephane Kasriel şunları söyledi:

“Sadece altı hafta önce Novi pilot uygulamasını tanıttığımızdan beri, insanlar için hangi özelliklerin ve işlevlerin daha önemli olduğunu test edip öğrendik. Hizmetlerimizi daha iyi hale getirmek için çabalamaya devam edeceğiz”.

Bu, Meta tarafından yeniden markalaşma sonrasında dijital cüzdan ayak izini genişletmeye yönelik ilk büyük adım olacak. Facebook‘un kripto beklentileri, 2019’da Libra adlı evrensel stablecoin projelerini duyurduklarında başladı. Bununla birlikte, kripto girişimi bir dizi düzenleyici engelle karşılaştığı için bugüne kadar oldukça ağır ilerledi.

Facebook (Meta) ve Kripto Paralar

 Facebook kripto planlarından vazgeçmedi ve şimdi yeni bir marka değişikliği ile yeni ortaya çıkan metaverse ekosisteminde bir pay almayı hedefliyor. Artık ödeme planlarında önemli bir rol oynayacak olan Novi cüzdanını geliştirdi. WhatsApp ile başlayan süreç çok hızlı bir şekilde yayılabilir ve bir mesajlaşma uygulaması üzerinden anlık para gönderme fikri birçok insana cazip geliyor. Peki ya bankalar? Meta, attığı bu adımla birlikte büyük bir baskıyı göğüslemeye de hazır görünüyor.

Meta, bir süredir girmeye çalıştığı kripto ödeme endüstrisine oldukça geç kaldı. Ancak bu, daha önce olduğu gibi dijital ödeme sektörüne ilk girişi olmayacak. Fakat bu sefer daha güçlü bir duruş sergileyerek düzenleyici baskıya yılmamayı hedefliyor. Facebook eğer WhatsApp ile dijital ödemelere bir giriş sağlayabilirse 1 milyar kullanıcısıyla birlikte Metaverse alanında da elini güçlendirebilir. Merkeziyetsizlik veya metaverse kavramının merkezileşmesi şöyle dursun, Meta’nın bu yönde atacağı adım kripto endüstrisine büyük fayda sağlayacaktır.


Total
4
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Yatırımcılar, Kripto Para Birimi Almak İçin Hisse Senetlerini Satıyor!

Sonraki Haber

Binance’in Son Hamlesi: Endonezya

İlgili Haberler