Merkez Bankaları Artan Banka Riskini Durdurmaya Çalışıyor: BTC Yükseliyor!

Bitcoin Haber

Bitcoin, Asya’da Pazartesi sabahı işlemlerine kadar uzanan ve stablecoin olmayan ilk 10 kripto para biriminin çoğunun yükselmesine yardımcı olan bir yükseliş trendinde hafta sonu boyunca sıçrayarak kısa süreliğine 28.000 ABD Dolarını aştı. Bitcoin, küresel bankacılık sektörünün durumuyla ilgili artan endişelerin ortasında kazananlara öncülük etti. Hafta sonu birkaç merkez bankası, likiditeyi sağlamak için piyasalara nakit pompalama çabasını koordine edeceklerini söyledi. İsviçreli yetkililerin küresel yatırım bankası Credit Suisse’in UBS tarafından hafta sonu acil olarak devralınmasını organize etmesinin ardından bu ay ABD’de bir dizi banka iflas etti.

Bitcoin ve Kripto Paralar

CoinMarketCap verilerine göre Bitcoin son 24 saatte %2,96 artarak Hong Kong’da sabah 09:00’da 27.929 ABD dolarına yükseldi ve haftalık kazancı %23,24 oldu. Dünyanın en büyük kripto para birimi yılın başından bu yana %66’dan fazla artış gösterdi ve hafta sonunda kısa bir süre için 28.000 ABD Dolarının üzerinde işlem görerek geçen yıl 12 Haziran’dan bu yana ilk kez bu tavanı aştı.

Blockchain altyapı geliştirme firması Komodo’nun baş teknik sorumlusu Kadan Stadelmann Cuma günü Forkast’a verdiği demeçte, Bitcoin’in kazançlarının ardındaki ana etkenin ABD’deki kırılgan ekonomik manzaraya ilişkin endişeler olduğunu söyledi.

“Federal Rezerv, trilyonlarca dolarlık bir niceliksel gevşeme programına başladı, 26 Mart 2020’de minimum banka rezervlerini %10’dan %0’a düşürdü ve bizi enflasyonla karşı karşıya bıraktı, bu da insanları servetlerini korumak için alternatif yollar aramaya yöneltti. Bitcoin öne çıkan bir seçenek haline geldi,” diye yazdı Stadelmann.

Ether %0,02 düşüşle 1.777 ABD dolarına geriledi, ancak son yedi günde %9,24 artış gösterdi.

XRP %2,61 artışla 0,3874 ABD Dolarına yükseldi ve haftalık %3,04 artış gösterdi. Coinbase’in baş hukuk sorumlusu Paul Grewal, geçtiğimiz Cuma günü Thinking Crypto ile yaptığı bir röportajda Coinbase’in XRP’yi yeniden listeleyebileceğini ima etti.

Polygon’un Matic token’ı %2,30 düşüşle 1,16 ABD dolarına gerileyerek, Polygon Labs’ın geçtiğimiz Perşembe günü NFT tabanlı sadakat programları geliştirmek üzere kurumsal yazılım devi Salesforce ile bir ortaklık kurduğunu açıklamasının ardından bile haftalık kazancını yalnızca %0,23’e düşürdü.

FED Hamleleri ve Bitcoin

Bloomberg News’in Pazartesi günü yayınladığı bir rapora göre, banka kargaşası sermaye piyasalarındaki hareketleri domine etti ve Federal Rezerv’i faiz oranlarını artırma yönündeki para politikasını revize etmeye zorlayabilir, enflasyon risklerini artırabilir ve daha fazla yatırımcının Bitcoin‘i güvenli bir liman olarak görmesine yol açabilir.

Toplam kripto piyasası kapitalizasyonu son 24 saatte %1,46 artışla 1,17 trilyon ABD dolarına yükseldi. Son 24 saatteki toplam işlem hacmi ise %2,70 düşüşle 65,76 milyar ABD dolarına geriledi.

Bankacılık sektörüne ilişkin endişeler Cuma günü ABD hisse senetlerini düşürdü. Dow Jones Endüstriyel Ortalaması %1,19, S&P 500 %1,10 ve Nasdaq Bileşik Endeksi %0,74 düştü. First Republic Bank hisseleri, hafta başında ABD’nin önde gelen finans kuruluşlarından gelen 30 milyar dolarlık enjeksiyona rağmen Cuma günü %32,80 düştü.

Federal Rezerv Pazar günü Kanada, İngiltere, Avrupa Birliği, Japonya ve İsviçre merkez bankaları ile koordineli bir şekilde hareket ederek piyasa likiditesini arttırmak için daha fazla ABD dolarını kullanıma sunduğunu açıkladı.

Piyasalara nakit pompalama hamlesi, ABD hisse senedi vadeli işlemlerinin Pazartesi günü Hong Kong’da sabah 9:00 itibariyle yükselmesine yardımcı oldu. Dow Jones Endüstriyel Ortalama vadeli işlemleri %0,19 arttı. S&P 500 vadeli işlemleri %0,28 değer kazanırken, Nasdaq Bileşik Endeksi %0,41 yükseldi.

Enflasyon cephesinde, Michigan Üniversitesi Cuma günü ABD tüketici duyarlılık endeksinde Mart ayında beklenmedik bir düşüş olduğunu ve bunun dört aydaki ilk düşüş olduğunu bildirdi. Rapor, Federal Rezerv’in son 12 aydaki yüksek faiz oranı politikasının enflasyonu soğuttuğunu gösteriyor.

ABD faiz oranları Ekim 2007’den bu yana en yüksek seviye olan %4,5 ile %4,75 arasında seyrediyor. CME Group analistleri, Fed’in bu hafta yapacağı toplantıda faizleri 25 baz puan artırma ihtimalinin %76,8, faiz artırmama ihtimalinin ise Cuma günkü %20,3’ten %23,2’ye yükselmesini bekliyor.

ABD tüketici fiyat endeksi (TÜFE) Şubat ayında yıllık bazda %6 artarak Ocak ayındaki %6,4 seviyesinden geriledi, ancak yine de Fed’in yıllık enflasyonu %2’nin altında tutma hedefinin oldukça üzerinde.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

ABD’de İşler Ciddileşebilir! Kripto Paralar Nasıl Etkilenir?

Sonraki Haber

Raoul Pal’a Göre ETH Önümüzdeki Döngüde BTC’yi Katlanarak Geçebilir

İlgili Haberler