McKinsey’nin Raporundan Dikkat Çeken CBDC ve Stablecoin Açıklamaları

İlayda Peker

McKinsey’in Sibos 2021’in ilk gününde yayınlanan yıllık Küresel Ödemeler Raporu, Covid-19’dan sonra sektör genelinde dengesiz de olsa pozitif bir büyümeye dönüşü özetliyor ve firmaların yaygın dijital para birimi benimseme beklentisiyle atmaları gereken adımların altını çiziyor.

CBDC’ler ve stablecoin’ler üzerine olan rapor dört temel alanı kapsıyor: Belirsiz yolda erken bir arada var olma, küresel işlem bankacılığının evrimi, işlem bankalarının hazine hizmetlerini nasıl yeniden şekillendirdiği, yatırımcı edinimi ve küçük işletmelerde 100 milyar dolarlık fırsat.

CBDC’ler ve Stablecoin’ler

Raporun CBDC bölümü, stablecoin’lerin ve CBDC’lerin birlikte evriminin toplum üzerinde doğrudan bir etki yaratacağını ifade ediyor. Buna ek olarak rapora göre kripto para birimleri potansiyel bir değer deposu olmaktan finansal değişimi sağlayacak araçlar haline geliyor.

2020 yılı boyunca nakit ödemelerin azalmasına atıfta bulunan rapor, nakit kullanımında çarpıcı düşüşlerin olduğu ülkelerdeki düzenleyicilerin, merkez bankası para biriminin sürekli kullanılabilirliğini sağlamak için stratejiler hazırladığını ve CBDC’lere bir ilgi artışı olduğunu ifade ediyor.

Buna ek olarak rapor her ne kadar sonuçların güvenli bir şekilde tahmin edilmesi için yeterli verinin olmadığını belirtse de yine de ileride CBDC’lerin ve stablecoin’lerin bir arada yaşamalarının olası olduğunu ifade ediyor.

“Şirketler Bu Gelişmeleri Dikkate Almalı”

McKinsey, ödeme alanındaki çeşitli oyuncuları bu gelişme ivmesini dikkate almaya ve ufuktaki kaçınılmaz değişiklikler için kendilerini konumlandırmaya çağırıyor ve bazı önerilerde bulunuyor:

  • Finansal hizmetler altyapı sağlayıcıları: Dijital para birimleriyle gelecekte birlikte çalışabilirlik için tasarım seçeneklerinin uygunluğunu takip edin.
  • Bireysel bankalar, işletmeler ve ödeme hizmeti sağlayıcıları: Birden fazla CBDC ve stablecoin ağının uygulanması için ne kadar altyapı yatırımı gerektiğini düşünün.
  • Özel sektör bankaları: CBDC’lerin tanıtımı için en iyi hızı göz önünde bulundurun, çünkü hızlı kabul, fonların banka mevduatlarına akışını etkileyerek ücret geliri elde etme yeteneklerini sınırlayabilir.
  • Risk ve finans görevlileri: Potansiyel politika değişiklikleri göz önüne alındığında dijital para birimlerinin banka likiditesi ve sermaye gereksinimleri üzerindeki geniş etkisini değerlendirin.
  • Hükümet, merkez bankası düzenleyicileri: Özel para biriminin para politikasının etkinliği üzerindeki etkisine ilişkin değerlendirmelerinde aşırı düzenleme ile ölçülen düzenleme gibi dengeleyici faktörleri kullanın.
  • Yatırımcılar: CBDC’lerin varlıklar üzerindeki etkisini takip edin.


Total
2
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Popüler İsimler Bitcoin ETF’inin Onaylanacağını Düşünüyor Mu?

Sonraki Haber

Bitcoin Yine En Başta: BTC, Yıl Başından Bu Yana Yakaladığı İvme İle Lider!

İlgili Haberler