CBDC Çalışmaları Hız Kazanıyor: 4 Bankadan Ortak Çalışma!

İlayda Peker

2 Eylül Perşembe günü yayınlanan son raporda Reuters, dört büyük merkez bankasının sınır ötesi CBDC ödeme denemeleri yürüteceğini kaydetti. Bu bankalar arasında Avustralya, Singapur, Malezya ve Güney Afrika merkez bankaları bulunuyor.

Pilot Proje

Bu dört merkez bankasının pilot projeleri, CBDC işlem anlaşmalarının daha kolay ve daha ucuz olup olmadığını belirleyecek. Öte yandan dünyanın dört bir yanındaki hükümetler ve ekonomiler, merkez bankası dijital para birimleri (CBDC) üzerindeki çalışmalarını hızlandırdı.

Buna ek olarak Çin gibi önde gelen ekonomiler, pazardaki CBDC gelişmelerini şimdiden hızlandırdı. Ayrıca Çin, Dijital Yuan’ının Hong Kong ile sınır ötesi testine de başladı.

Tüm bu gelişmeler şu anda birincil aşamada. Ancak, küresel ödeme altyapısında yaklaşan değişimi kesinlikle vurguluyor. Ama dünya haritasında CBDC’lerin teknik uygulaması ve kullanımının doğrulanması ve test edilmesi gerekiyor.

Bu son deneyde, önde gelen dört merkez bankası, CBDC sınır ötesi ödemelerini kendi ulusal para birimleriyle test edecek. Reuters’in bildirdiğine göre, plana liderlik eden Uluslararası Ödemeler Bankası’nın (BIS) İnovasyon Merkezi olacak.

CBDC Kullanmanın Faydaları

Dört merkez bankasının en son projesi, birden fazla CBDC kullanarak sınır ötesi ödemeler yapmak için prototip paylaşımlı platformlar oluşturmayı içeriyor. Böylece finansal kuruluşlar, herhangi bir aracıya ihtiyaç duymadan CBDC’lerde birbirleriyle doğrudan işlem yapabilecekler. Bu durum işlemlerin maliyetini ve süresini daha da azaltacaktır.

Testin bir parçası olarak, dört merkez bankası da farklı yönetişim, teknik ve işletim tasarımlarını araştıracak. Gelişme hakkında konuşan Bank Negara Malaysia, Başkan Yardımcısı Fraziali Ismail şunları söyledi:

“Çoklu CBDC paylaşımlı platform eski ödeme düzenlemelerini aşma ve daha verimli bir uluslararası ödeme platformu için bir temel olarak hizmet etme potansiyeline sahip”.

Söylendiği gibi, BIS liderliğindeki benzer bir projede Çin merkez bankası PBoC, Hong Kong, Tayland ve BAE merkez bankalarıyla sınır ötesi ödemeleri test ediyor.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Dev NBA Ekibi, Dogecoin ile Ödeme Yapanlara Ödül Dağıtıyor

Sonraki Haber

Bitcoin Fiyatında Sinyaller Karıştık. BTC’nin Bir Sonraki Yönü Neresi?

İlgili Haberler