Marsın Ekonomisi Kripto Paralarla Şekillenecek!

Marsın Ekonomisi Kripto Paralarla Şekillenecek!

Her ne kadar gelecekte Bitcoin’in Amerikan dolarının yerinin alacağı ifade edilse de bu durum şu an için çok abartılı görülüyor. Ancak belki Bitcoin farklı bir gezegenin rezerv para birimi olabilir.

Mars ve Bitcoin

Bir yapay zeka araştırmacısı ve tanınmış bir podcaster olan Lex Fridman Twitter üzerinden yaptığı son açıklamada, kripto para birimlerinin Mars ekonomisine güç vereceğine inandığını dile getirdi. Fridman konuyla ilgili açıklamasında, “Mars ekonomisi kripto ile çalışacak.” ifadelerini kullandı.

Elon Musk’ın firması SpaceX, 2024 yılında Mars’a ilk insanı göndermeyi ve orada yerleşik yaşayacağı ortamı yaratmayı hedefliyor. 2024 yılı Bitcoin’in dördüncü madencilik blok ödülü yarılanmasını yaşayacağı yıl olarak karşımıza çıkıyor. Her ne kadar Musk’ın bu hedefi biraz cüretkar görülse de imkansız bir durum da değil. Bu hedef ile BTC ödül yarılanmasının aynı yıla denk gelmesi ise güzel işlere sahne olabilir.

Bunların yanı sıra geçtiğimiz ay yapılan açıklamalarda Mars’ta gerekli tüm koşullar sağlanana kadar insanların cam kubbelerde yaşayacakları ifade edilmişti. Ayrıca Musk, 2050 yılına kadar Mars’a bir milyondan fazla insanın yerleştirilebileceğini tahmin ediyor.

Öte yandan Ekim ayında, gelecekteki bir SpaceX’in Mars’ta kendi kendini idame ettiren şehrinin Dünya yasalarını tanımayacağı ortaya çıktı. Tartışmalı haber, Starlink’in hizmet şartlarında belirtildi.

Marscoin Gelir Mi?

Uzmanların düşüncesine göre insanlar dünya dışında bir gezegende de yaşamaya başladıktan sonra geleneksel paraların hiçbir hükmü kalmayacak. Burada açıkça sorulan soru ise Mars’taki bir insan kolonisi tarafından seçilecek mevcut herhangi bir kripto para biriminin olup olmadığı veya kendi kripto para birimini bulup bulamayacağı olarak karşımıza çıkıyor.

Twitter’da yapılan yorumlara bakıldığında ise Dogecoin’in bu boşluğu doldurabileceği ifade ediliyor. Çünkü Elon Musk sık sık Dogecoin hakkında yorum yapıyor ve kendisinin favori kripto para biriminin DOGE olduğu biliniyor.

Kriptoların Kontrolündeki Mars

Şu an için hem Mars’ta yaşam fikri hem kripto paraların doların yerini alacağı fikri sanki bilim kurgu filmiymiş havası yaratsa da uzak gelecekte bu durumların gerçekleşme olasılığı var. Nasıl ki insanlar için internetten alışveriş yapmak, postadan vazgeçip e-mail ile haberleşmeye başlamak, görüntülü online görüşmeler yapmak bundan 50 yıl önce imkansız görünüyorsa Mars fikri de bu bakış açısı ile değerlendirilebilir.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.