Mark Cuban: Dogecoin Bu Sorunu Ortadan Kaldırır!

Fatih Uçar

Twitter’ın yeni sahibi Elon Musk, aynı zamanda sadık bir Dogecoin dostudur. Mark Cuban ise DogeFather’a iyi bir öneriyle geldi. Sosyal medya devinin dünyanın en zengin ismine satışıyla birlikte Dogecoin yatırımcılarının heyecanlı bekleyişi başladı. Elon Musk daha önce Dogecoin ve Twitter ile alakalı oldukça ciddi önerilerde bulunmuştu.

Twitter Spam Sorunu

Pazar günü, Amerikalı girişimci Marc Andreessen, “ücretsiz kripto” hediyesini tanıtmak için adını taklit eden bir Twitter kullanıcısının ekran görüntüsünü yayınladı. Paylaşımında “Bu tür içeriği hangi algoritma yakalayabilir?” diye sordu. Andreessen tarafından yapılan paylaşıma Elon Musk “insanlar” cevabını verdi.

Ancak daha sonra alışılmadık bir çözüm öneren milyarder yatırımcı Mark Cuban oldu. Cuban tarafından söylendiği gibi, sorun önce Dogecoin (DOGE)’e bir “Optimistic Rollup” veya layer2 ekleyerek çözülebilir.

Dogecoin Önerisi

Mark Cuban’ın önerisi kripto para topluluğu tarafından kabul görebilir. Peki ama spamın önüne Dogecoin sayesinde nasıl geçilecek? Twitter’da sınırsız olarak paylaşımda bulunmak için herkesin teminat olarak bir DOGE yatırması gerekecek. Ardından, herhangi biri bir gönderiye itiraz ederse ve insanlar bunun spam olduğunu onaylarsa, gönderiyi işaretleyenler spam gönderenin DOGE’sini alır ve paylaşır. Sonuç olarak, spam gönderenlerin daha fazla gönderi oluşturma hakkı için teminat olarak 100 DOGE koyması gerekecektir. Ancak gönderinin spam olmadığı ortaya çıkarsa, yarışmacılar DOGE haklarını kaybederler.

Başka bir deyişle, istenmeyen içerikleri caydırmak için küçük de olsa parasal sonuçlar yaratan bir tahmin sistemidir. Bununla birlikte, kullanıcılar, dolandırıcıların iyi finanse edilmiş olabileceği ve böyle bir kazan-öde sisteminde spam olarak işaretlenen gönderileri basitçe “yarışma dışı” bırakabilecekleri olasılığına dikkat çekti. Yine de Dogecoin‘in kurucusu Shibetoshi Nakamoto, böyle bir sistemi övdü.

Geçen hafta Elon Musk, Twitter’ı 44 milyar dolara satın almak için teklif verdi. Musk tarafından da belirtildiği gibi, platform için en önemli önceliklerinden biri kripto para birimi dolandırıcılarının platformdaki etkinliğini azaltmaktır. Bu sorunla ilgili açık kaynak algoritma dahil çok sayıda öneri paylaşıldı.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Altcoinler İçin Felaket Senaryosu!

Sonraki Haber

Bu Hataları Yapmazsanız Altcoin’lerde Çok Kazanabilirsiniz! 

İlgili Haberler