Mali Suçlardan Bankalara Uyarı: Kripto Paralar Risk Teşkil Ediyor!

İlayda Peker

ABD Mali Suçları Uygulama Ağı (FinCEN) yöneticisi Kenneth Blanco bankaları, kripto paraların risk yaratacağı ve bu konu üzerinde ciddi ciddi düşünmeleri gerektiği konusunda uyardı.

Kripto Para Riskleri

Bu hafta Las Vegas’ta düzenlenen online 2020 ACAMS kara para aklamayı önleme Konferansı sırasında Blanco, bankaların etkili kara para aklama önleme (AML) politikalarını uygulama yükümlülükleri hakkında açıklamalarda bulundu.

Mevcut FinCEN düzenlemeleri (FIN-2019-A003), suçluların ve diğer kötü niyetli kişilerin kara para aklama, yaptırımlardan kaçınma ve diğer yasadışı finansman amaçları için kart doğrulama kontrollerinden nasıl yararlandıklarına ilişkin şüpheli faaliyetleri belirleyip bildirmenin tüm finans kuruluşlarının sorumluluğunda olduğunu belirtiyor. Ancak pek çok banka için, kripto para birimlerinin kurumları nasıl etkilediği hala belirsiz.

Yönetici, bankaların AML politikalarına ve prosedürlerine, özellikle kripto para birimleriyle ilgili olarak bir kez daha bakmaları gerektiğini vurguladı. Blanco, bankaların bu konular hakkında incelemeler yapmaması durumunda bunun ortaya çıkacağı konusunda da uyardı.

Blanco konuyla ilgili açıklamalarında şu ifadeleri kullandı:

Açık olmak gerekirse, kripto riskine maruz kalan sadece borsalar değil. Bu riskler para hizmetleri işletmeleri veya dijital para borsalarına özgü değildir; bankalar da kripto risklerini düşünüyor olmalı. Bunlar denetleyici kuruluşların size sorular yönelteceği alanlardan biridir.

Bankaların Sorumlulukları

Her ne kadar düzenleyici kuruluşlar kripto para birimleri ile ilgili endişelere yoğunlaşmış olsalar da geçtiğimiz günlerde bankaların büyük bir hatası ortaya çıktı. Ortaya çıkan belgelerde FinCEN dosyalarına göre, JPMorgan Chase, HSBC ve Deutsche Bank da dahil olmak üzere dünyanın en büyük bankalarından bazılarının suçluların 1999’dan 2017’ye kadar neredeyse 2 trilyon dolar kara para aklamasına izin verdiği iddia edildi.

Dolayısıyla bankaların kripto paralar ile ilgili düzenlemelere odaklanırken bir yandan da kendi kara para aklama kurallarına odaklanmaları önem taşıyor gibi görünüyor.Total
6
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Bitcoin (BTC) Kafaları Karıştırmaya Devam Ediyor!

Sonraki Haber

Ethereum Fiyatı: ETH Yatırımcıları Bu Seviyelere Dikkat!

İlgili Haberler