Dünyaca Ünlü Bankalar Büyük Patladı: Artık Bitcoin’in (BTC) Zamanı

İlayda Peker

BuzzFeed News tarafından elde edilen sızdırılmış FinCEN dosyalarına göre, JPMorgan Chase, HSBC ve Deutsche Bank da dahil olmak üzere dünyanın en büyük bankalarından bazıları suçluların 1999’dan 2017’ye kadar neredeyse 2 trilyon dolar kara para aklamasına izin verdi. Yapılan açıklamaya göre bu soruşturma, Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu (ICIJ) ile birlikte 109 medya kuruluşu tarafından yürütüldü.

Banka Önlemleri Tökezledi

BuzzFeed News raporuna göre, yukarıda bahsedilen bankacılık kurumlarının, kötü niyetli kişilere para transferleri konusunda yardım ettiği öğrenildi. Konuyla ilgili yapılan açıklamalara göre; banka çalışanlarının uyarılarına rağmen kötü niyetle ve kötü faaliyetlerle kazanılmış paralar, kara para aklama işlemleri için bahsi geçen bankalara girdi ve çıktı.

Elde edilen bilgiler, 1,3 trilyon dolardan fazla kirli paranın yalnızca Deutsche Bank ile bağlantılı olduğunu ortaya çıkardı. BuzzFeed News’in yazı işleri müdürü Mark Schoofs, paylaştığı bir tweet’inde bunu tarihin en büyük aklama dolandırıcılıklarından biri olarak tanımlıyor ve şu ifadeleri kullanıyor:

Deutsche Bank’taki üst düzey yöneticiler, bankayı tarihteki en büyük kara para aklama dolandırıcılıklarından birine karşı savunmasız bırakan ciddi başarısızlıklar hakkında yıllarca doğrudan bilgiye sahipti.

Bunların yanı sıra soruşturma, kara para aklamayı önleme yasalarının ve yasadışı faaliyetleri ortadan kaldırmayı amaçlayan diğer önlemlerin eksikliklerini ortaya çıkardı.

Bitcoin İçin Ne Anlama Geliyor?

Bitcoin genellikle “suçluların sevgilisi” olarak nitelendirilirken, binlerce gizli belge, kara para aklamayla mücadele edemeyen dünyanın en büyük bankalarının hatalı sistemini ortaya çıkarmış oldu.

Bu konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda Capriole Investments’in kurucusu Charles Edwards, Bitcoin‘in şeffaflığının borsaların suçları ortadan kaldırmasını kolaylaştırdığını iddia ediyor. Edwards’ın açıklamalarına göre borsalar herhangi bir kötü niyetli faaliyet gördüklerinde anında müdahale edebilir ve suçlulara karşı birleşebilir. Ancak bankalar bu faaliyetleri yıllarca saklayabilir.


Total
12
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Dünyanın En Büyük Bağımsız Servet Fonu BTC Yatırımı Yapıyor!

Sonraki Haber

Kafa Karıştıran Gelişmeler: Bitcoin’de (BTC) Neler Oluyor?

İlgili Haberler