MakerDao, Krizleri Önlemek Amacıyla Çalışma Yaptı

İlayda Peker

Cointelegraph’ın haberine göre MakerDao, tarihe “Kara Perşembe” olarak geçen ve Mart ayındaki düşüşlerden sonra yaşanan kayıpların önüne geçmek için ve bir daha böyle bir olayın yaşanmasını önlemek amacıyla alınan bazı önlemleri hazırladı ve bunları bir rapor halinde yayınladı.

Mart Çöküşü

12-13 Mart’ta Ethereum (ETH) fiyatında yaşanan %50’lik düşüş, Maker’ın Dai (DAI) stablecoin’ini destekleyen borç pozisyonlarının teminatlarının yetersiz kalmasına yol açtı.

“MakerMan” tarafından hazırlanan belgede, çöküş sırasında yaşanan büyük çıkışların sistemdeki likidite oranlarına büyük zarar verdiği belirtildi. ETH ağı tıkanıklıktan mustaripken, kullanıcılar ihalelere de katılamadı. Bu da 1,461 ihalede tek bir teklif sahibinin neredeyse sıfır DAI için yaklaşık 62,843 ETH kazanmasına neden oldu.

Yazar toplamda ihalelerin, Maker sisteminin 6.65 milyon dolar gibi zarar uğramasına yol açtığını ifade etti. Ayrıca maddi zararların yanında farklı kayıpların yaşandığı da belirtildi ve şu ifadeler kullanıldı:

Bu olay sadece fon sahiplerine pahalıya mal olmakla kalmadı, aynı zamanda Maker sistemine de sermaye maliyetleri ve sistem güveni açısından zarar verdi.

MakerDAO Borç İhaleleri

MakerDAO, stablecoin DAI’yi oluşturan merkezi olmayan finans (DeFi) protokolü olarak karşımıza çıkıyor. Dai, kullanıcılar teminatlı borç pozisyonları aldıklarında yaratılıyor. Burada teminat (genellikle Ethereum) bir Ethereum akıllı sözleşmesine yatırılıyor ve kilitli varlıkların değerinin bir kısmı yeni oluşturulan DAI ile temsil ediliyor.

Ayrıca teminat aynı zamanda Dai’nin değerinin istikrarını sağlamak için de kullanılıyor, sistem DAI’nin fiyatının 1 doların üstünde veya altında olmasına bağlı olarak Dai’nin oluşturulmasını veya yok edilmesini sağlıyor.

Alınabilecek Önlemler

Maker’ın raporu, gelecekte protokol için oluşabilecek krizleri önlemek amacıyla Maker sisteminde yapılabilecek bazı önemli değişiklikleri sıralıyor.

MakerDAO’nun yönetimi artık 0 DAI için teminatlı borç pozisyonlarının satışını önlemek için “açık artırma sistemini ve dolayısıyla çıkışları anında durdurma” yeteneğine sahip.

İhale sisteminin parametrelerinde, stablecoin USD Coin (USDC) ilavesi de dahil olmak üzere ek değişiklikler yapıldı. Maker topluluğu ayrıca ihalelere katılımı artırmak için web arayüzleri oluşturdu.Total
9
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Kurumsal Yatırımcılar ve Balinalar Ralli Sinyali Mi Veriyor?

Sonraki Haber

En İyi Kripto Para Özellikleri Tek Bir Coin’de Buluştu: MimbleWimbleCoin (MWC)