Mart Ayındaki Çöküş DeFi Piyasasını da Vurdu

İlayda Peker

Merkezsiz Finans (DeFi) uygulamaları Şubat ayında 1 milyar doların üzerinde bir işlem hacmine sahipti. Ancak Mart ayında yaşanan piyasa çöküşünden sonra bu rakamda oldukça büyük düşüşler yaşandı. Yani kripto paralarla ilgili her alanda olduğu gibi bu düşüşler DeFi piyasasını da etkiledi.

DeFi Piyasası Geriledi

12-13 Mart düşüşünün ardından DeFi piyasasının  673,7 milyon dolara kadar gerilediği görüldü. DeFi’nin önde gelen platformlarından biri olan MakerDAO bile piyasa çöküşünden önemli ölçüde etkilendi. Ethereum’un fiyatı neredeyse %22 oranında düştüğü için 5 milyon dolarlık DeFi kredi likiditesi tetiklendi. O zamandan beri platformdaki ödenmemiş borç azalıyor.

Arcane araştırmasına göre, DeFi’de ödenmemiş borç keskin bir şekilde düştü ve 133,6 milyon dolar oldu. Maker’ın Toplam Kilitli Değeri (USD) 13 Mart’ta 310.467 milyon dolara düştü. Ancak daha sonra iyileşmek adına adımlar atmaya başladı. 3 Nisan’da TVL (USD) 356.479 milyon dolara ulaştı. Platform hala toplam ödenmemiş borcun toplam hacminin %75.8’ini oluşturan alanına hakim konumda yer alıyor.

Araştırmaya göre, Gemini, Celsius, BlockFi ve Nexo dahil olmak üzere her büyük merkezi kredi platformu, DeFi’nin toplamından daha fazla krediye sahipti. Custodial lending platformlarının sayılarını bildirmedeki tutarsızlıkları ve zincirleme doğrulama eksikliğinden dolayı, gerçek ve doğru değeri belirlemek ise oldukça zor…

Bununla birlikte 4. çeyrek raporunda Genisis, 545 milyon dolarlık aktif kredilere sahip olduklarını açıklamıştı. BlockFI, B serisi fonlama turunda benzer rakamlar yayınlayarak 650 milyon doların üzerinde mevduat tuttuğunu açıkladı.

Kaynak: AmbcryptoTotal
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Kaldıraçlı Bitcoin İşlemi Nasıl Yapılır?

Sonraki Haber

Merkez Bankalarının Politikaları BTC’yi Olumsuz Etkiler Mi?

İlgili Haberler