LUNA’nın Büyük Performansı Bu Sebeple Gerçekleşti

İlayda Peker

Terra platformunun kripto para birimi LUNA, son 24 saatte %17’lik bir artışla daha geniş kripto pazarını geride bırakarak Salı günü Asya saatlerinde fiyatını 90 doların üzerine çıkardı.

LUNA Fiyatı

LUNA, Asya’nın erken saatlerinde bir pivot destek seviyesi olan 80-82 dolar bandını kırdı ve 92 dolar üzerine kadar yükseldi. Kar almak isteyen yatırımcıların satış baskısının ise fiyatı yazının kaleme alındığı an itibari ile 89 dolara düşürdüğü görülüyor. LUNA bu ayın başlarında 120 dolara kadar yükselmişti dolayısıyla kripto para biriminin fiyatın gözle görülür bir geri çekilme olduğunu ifade edebiliriz.

LUNA, para piyasası protokolü Terra için bir yönetim token’ı. Ani yükseliş, Terra’nın algoritmikstablecoin’i UST’nin Binance USD’yi (BUSD) geçerek Pazartesi gününün ilerleyen saatlerinde dolaşımda üçüncü en büyük sabit para haline gelmesinin ardından geldi.

Araştırma firması Delphi Digital’e göre Terra, son 30 gün içinde 17 milyon doların üzerinde satın alma ile Convex’in CVX token’ının da en büyük alıcısı oldu.

Convex, kullanıcıların, merkezi olmayan borç verme projesi Curve’ün token’ı olan CRV’lerini kilitlemeden ücret kazanmalarını sağlayan bir protokoldür. Terra’nın mevduatlarından kazanılan ücretler, Terra kullanıcıları arasında dağıtılır.

UST Stablecoin

Stablecoin’ler, genellikle ABD doları olmak üzere fiat para birimlerine sabitlenmiş kripto para birimleridir ve her bir token, rezervde eşdeğer miktarda fiat ile desteklenir. UST gibi algoritmik sabit paralar bunu bir adım öteye taşıyor ve bu varlıkları elinde tutmak için herhangi bir merkezi üçüncü tarafa bağlı olmaksızın Bitcoin (BTC) gibi bir varlık sepeti tarafından desteklenebilir.

Şubat ayında, Jump Crypto liderliğindeki büyük kripto fonları, rezerv desteği olarak birkaç varlık satın alarak UST‘nin sabitini korumayı amaçlayan Singapur merkezli bir kar amacı gütmeyen Luna Foundation Guard’a (LFG) 1 milyar dolar yatırım yaptı.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

BNB Yakımları İle İlgili Binance’den Açıklama Geldi!

Sonraki Haber

Milyarder Yatırımcıdan Solana’ya (SOL) Övgü!

İlgili Haberler