LUNA İle İlgili Son Gelişmeler! 

Bitcoin Haber

Güney Kore’de bir bölge mahkemesi, eski Terraform Labs CEO’su ve kurucu ortağı Hyun-seong Shin hakkındaki güvenlik ihlali suçlamalarını reddetti. Mahkemeye göre LUNA’nın (LUNA ekosisteminin yerel tokenı) Kore’nin Sermaye Piyasası Yasası kapsamında menkul kıymet değildir. 

LUNA ve Menkul Kıymet İddiası 

Seul’deki güney bölge mahkemesi, savcılığın Shin’in mallarına el konulması ve menkul kıymetler yasası ihlallerine dayanarak tutuklanması için yaptığı itirazı reddetti. Yerel bir gazetenin haberine göre savcılık, Luna’nın hileli işlemlerinin mülkiyetle ilgili suçlara (dolandırıcılık) ek olarak Sermaye Piyasası Yasasını da ihlal ettiğini ve bu nedenle mülklere el konulmasının mümkün olduğunu savundu. 

Mahkemenin gözleminin Google’da çevrilmiş bir versiyonu şöyledir: 

Luna Coin’i Sermaye Piyasası Kanunu tarafından düzenlenen bir finansal yatırım ürünü olarak görmek zor.

Mahkeme, savcılığın sanıkların mülklerine el konulması talebini reddederken, talebe konu mülkün “suçtan elde edilen bir mülk veya suçtan elde edilen bir varlık” olduğunu görmenin zor olduğunu belirtti. 

Son karar, Luna‘nın bir menkul kıymet olmadığını kategorik olarak belirttiği için daha dikkat çekicidir. Diğer mahkemeler daha önce “hukuk açısından ihtilafa yer var” ve “Sermaye Piyasası Kanunu’nun uygulanıp uygulanamayacağı tartışmalı” gibi ihtiyatlı bir dil kullanmıştı. 

Eski CEO Shin’i temsil eden avukat, mahkemenin savcılığın eski CEO Shin ve bu davayla ilişkili kişiler hakkında tutuklama emri taleplerini reddettiğini söyledi. Avukat, mahkeme kararına dayanarak Luna‘nın kolaylıkla bir yatırım ürünü olarak değerlendirilemeyeceğini de sözlerine ekledi. 

Terra’da Son Durum 

Son mahkeme kararı, Terra-LUNA destanını Sermaye Piyasası Kanunu’nun ihlalinden ziyade bir dolandırıcılık ve güven ihlali vakası haline getiriyor. Bununla birlikte, savcılık hala yerel token’ın menkul kıymetler yönüne odaklanıyor ve ayrıca alt bölge mahkemesinin kararına karşı Yüksek Mahkeme’ye başvurdu. 

Kore bölge mahkemesinin kararı, Terraform Labs ve kurucusu Do Kwon’u menkul kıymetler yasasını ihlal etmekle suçlayan Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun aksine. Ancak Kwon’un avukatları SEC’in menkul kıymetler dolandırıcılığı iddialarını reddetti. 


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin’in Yeniden Ne Zaman 30.000 Dolar Üzerine Çıkacak? 

Sonraki Haber

Kriptolarda Son Durum: BTC, ETH, LTC ve Diğerleri 

İlgili Haberler