Litecoin Kurucusu: Walmart Haberi Karşısında Ben de Şaşkınlığa Uğradım!

İlayda Peker

13 Eylül Pazartesi günü, Walmart’ın Litecoin ödemelerini desteklediğine dair söylentiler gündeme bomba gibi düştü. Ancak daha sonra bu durum hem Litecoin Vakfı tafaından hem de Walmart tarafından yalanlandı. Sonrasında ise iddiaları ortaya atan haber siteli paylaşımlarını sildi.

Pump And Dump’a Yol Açtı

Gündeme damga vuran bu haber piyasada pump and dump olarak adlandırılan ani bir fiyat yükselişi ve düşüşüne yol açtı. Litecoin (LTC) fiyatı kısa süre içinde %25 artarak 231 dolara kadar yükseldi ve sonrasında 180 dolar seviyelerine geri çekildi.

Litecoin yaratıcısı Charlie Lee yaptığı açıklamalarda, bu durumun arakasında kesinlikle kendilerinin olmadığını dile getirdi. Ancak Lee, sosyal medya yöneticilerinden birinin fazla heyecanlı olduğunu ve Reuters gibi bir platformda da haberin paylaşılması ile işlerin çığırından çıktığını ifade etti.

Bloomberg TV ile yaptığı röportajda Lee, “Sahte haberleri tweet atmamak için elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz ve bu sefer gerçekten çuvalladık. Bizimle bir ilgisi olmadığının sözünü veriyorum ve kimin yaptığını bulmak için elimizden gelenin en iyisini yapacağız. Sahte haberlerin yayılmasını da durduracağız.” sözlerini kullandı.

Litecoin ve Walmart Haberleri

Bunlara ek olarak röportajda Lee, sahte haberleri görünce kendisinin de oldukça şaşırdığını, “Bu sabah uyandım ve Walmart’ın Litecoin’i kabul ettiğini öğrendim ve ‘Vay canına,’ dedim. Herhangi bir ortaklığımız bulunmuyor.” sözleri ile dile getirdi.

Öte yandan Lee, Litecoin‘in tamamen merkezi olmayan bir platform olduğunu da ekledi. Dolayısıyla, herkes önce kuruluşun iznini almadan LTC ödemelerini kabul edebilir. Bununla birlikte sahte haberlerin kripto endüstrisinin veya herhangi bir endüstrinin doğası gereği ortaya çıktığını ifade eden Lee, rastgele aktörler sebebiyle Litecoin Vakfı’nın bu haberlerin önüne geçme için çok fazla seçeneği olmadığını belirtiyor.

Bunlara ek olarak yapılan açıklamalara göre hem Litecoin hem Walmart haber ile ilgili araştırmalar yapıyor ve haberleri kimin yaydığı üzerinde çalışmalar yürütülüyor. Bu noktada yatırımcıların da sahte haberler noktasında temkinli olmasında ve onaylanmamış haberleri dikkate almamalarında fayda var.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

SEC Başkanı Kripto Para Borsalarını Uyarıyor! Ne Muafiyetiniz Var?

Sonraki Haber

Bitcoin (BTC) Fiyatında Olası Düşüş ve Yükseliş Senaryoları

İlgili Haberler