Litecoin Kurucusu, LTC’nin Avantajlarını CNBC’de Anlattı

İlayda Peker

Litecoin kurucusu Charlie Lee CNBC’de yaptığı son açıklamalarda, Litecoin ile Bitcoin arasındaki farkları dile getirdi. Lee, Litecoin’in (LTC) daha ucuz ve daha hızlı olduğu konusundaki geçmiş yorumlarını yineledi.

Bunların yanında CNBC her ne kadar nadiren Litecoin’den bahsetse de Charlie Lee’nin CNBC’de yer almasının önemli olduğu düşünülüyor. Çünkü böylece Lee, Litecoin’i  ana akım medyada tanıtma fırtsatı buldu.

Madencilik Farklılıkları

Charlie Lee, Bitcoin’in “lite” versiyonu olma niyetiyle Ekim 2011’de Litecoin’i piyasaya sürdü. Bir klon olarak LTC, BTC birçok benzerliği paylaşıyor. Ancak Litecoin’in, Bitcoin gibi SHA-256 algoritmasının yerine Scrypt Proof-of-Work (PoW) algoritmasını kullanıyor olması temel farklılığı oluşturuyor.

Madencilik ile piyasaya sürülen kripto para birimleri bunu bir CPU, GPU veya ASIC madencisi kullanılarak gerçekleştirilebilir. ASIC madencileri, hedef veri dizesini eşleştirmek ve bloğu “kazanmak” için saniyede daha fazla karma (deneme) üretebilirler. Bu nedenle ASIC madencilerinin diğer madencilik araçlarına göre belirgin bir avantajı vardır.

Bu koşullar altında Bitcoin madenciliği bir ASIC “silahlanma yarışı”na ve yalnızca kaynakları iyi olanların oynayabileceği bir oyuna dönüştü.

Litecoin geliştiricileri, ASIC madenciliğine daha az duyarlı olduğu için Scrypt’i seçiyor. Scrypt ASIC madencileri o zamandan beri kullanılabilir hale gelirken, ağdaki madenciliğin önemli bir kısmı hala CPU ve GPU aracılığıyla gerçekleşiyor ve Litecoin madenciliğini sıradan insanlar için daha erişilebilir bir seçenek haline getiriyor.

Daha Hızlı Onay Süreleri

Farklılıkları büyüten Lee, Litecoin‘in daha hızlı onay sürelerine ve daha yüksek token arzına sahip olduğundan bahsetti ve “Aynı zamanda daha hızlı, Bitcoin‘den daha fazla token’a sahip, dört kat fazla token’a sahip ve ayrıca dört kat daha hızlı. Yani Bitcoin işlemleri her on dakikada bir gerçekleşir, Litecoin işlemleri ortalama olarak her iki buçuk dakikada bir gerçekleşir.” sözlerini kullandı.

Ancak Lee’ye göre Litecoin’i bir alışveriş aracı olarak daha uygun kılan şey, sunduğu düşük ücretlerdir. Tüm bu nedenlerden dolayı, Litecoin büyük hacme sahip bir varlık olarak kalmayı başarırken, Namecoin ve Peercoin gibi projeler belirsizliğe gömüldü.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Visa’nın CEO’su Kriptolar İle İlgili Önemli Açıklamalar Yaptı

Sonraki Haber

Popüler Analist Mayıs Ayında Artış Beklediği İki Kripto Para Birimini Açıkladı

İlgili Haberler