Lightning Network İlerleyen Yıllarda Ne Kadar Büyüyecek?

İlayda Peker

Arcane Crypto’nun araştırma birimi, Bitcoin katman-ikinci ödeme protokolünün benimsenmesinin on yıl içinde artmasıyla Lightning Network’ün parabolik bir yükseliş yakalayacağını tahmin ediyor.

Lightning Network

Arcane Research, 5 Ekim’de “State of Lightning” raporunu yayınladı ve Lightning Network‘ü mevcut kapasite, cüzdan ödeme hacmi, artan benimseme oranı ve çevrimiçi hizmetlerden günlük kullanıma geçiş açısından analiz etti.

Rapor, 2026 yılına kadar 15 yaşın üzerindeki Salvadorluların %90’ının Lightning ödemelerine erişimi olacağını ve havale gibi transferler için yıllık 17 milyar dolarlık ödemeyi temsil eden 50 milyon Lightning kullanıcısı olacağını tahmin ediyor.

Bunlara ek olarak Arcane, oyun, video ya da ses akış programları için de Lightning Network’ün önemli hale geleceğini ifade ediyor. Arcane bu gibi kullanım durumlarında Lightning Network’ün tercih edileceğini ve bunun da yeni kullanıcılar ağa çekeceğini düşünüyorum.

Şirket, 2030 yılına kadar bu kategorilerde 700 milyon kullanıcı olacağını öngörüyor. Ayrıca Arcane saniyede bir mikro işlemler gerçekleşeceğini de ifade ediyor ve “Tahminimiz yılda 364 trilyon Lightning işlemine eşit” diyor.

Bitcoin ödeme şirketi OpenNode ile işbirliği içinde yürütülen araştırma, Lightning Network kullanımının geçen yılın sonlarından bu yana nasıl keskin bir şekilde arttığını vurguluyor. El Salvador’un 7 Eylül’de Bitcoin’i (BTC) benimsemesi, ağı daha da ileriye taşıdı.

Güncel Kapasite

Lightning yaklaşık üç yıl önce Bitcoin’de yayınlandığından beri ağ, ağ üzerinde çalışan 17.000 node ve 73.700 benzersiz kanal ile neredeyse 3.000 BTC’lik bir kapasiteye sahip olacak şekilde büyüdü.

Raporda, “Lightning’deki halka açık Bitcoin kapasitesi 120 milyon dolardan fazladır ve dünya çapındaki kullanıcılar çok önemsiz ücretlerle neredeyse anında küçük ödemeler yapma seçeneğine sahipler.” sözleri kullanılıyor.

Ancak toplam kanal kapasitesi gibi herkese açık metrikler benimsemede hızlı bir büyüme gösterse de, cüzdan ödeme hacimleri Ağustos ayından bu yana bu metriği çok geride bıraktı.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Shiba Inu Son 4 Ayın En Yüksek Seviyesine Ulaştı: SHIB Yükselişi Sürüyor

Sonraki Haber

BitMEX CEO’su: 2022’de 5 Ülke Daha Bitcoin’i Yasal Varlık Yapacak!

İlgili Haberler