LCX Borsası Hacklendi! Milyon Dolarlık Kayıp!

Fatih Uçar

LCX, Ethereum blockchain’i üzerinden sıcak bir cüzdan uzlaşmasında 6.8 milyon dolar kaybetti. Sıcak cüzdan uzlaşmasını, ETH, USDC, LINK ve MKR dahil olmak üzere sekiz tür ERC-20 tokeninin yetkisiz transferi izledi. Yatırımcılar zararını nasıl karşılayacak?

LCX Borsası Hacklendi

Lihtenştayn merkezli kripto borsası LCX, platformdaki tüm para yatırma ve çekme işlemlerini geçici olarak askıya aldıktan sonra sıcak cüzdanlarından birinin güvenliğinin ihlal edildiğini doğruladı. Saldırı, ilk olarak ERC-20 tokenlerinin LXC‘den bilinmeyen bir Ethereum cüzdanına şüpheli transferine dayanan bir blockchain güvenlik şirketi olan PeckShield tarafından tanımlandı.

Olası sıcak cüzdan uzlaşması, Ethereum (ETH), USD Coin (USDC) ve şirket içi LCX tokeni dahil diğer tokenler dahil olmak üzere çok sayıda token kaybını duyurduğu için borsa tarafından kısa süre sonra onaylandı.

Yatırımcılar Ne Yapacak?

PeckShield’in araştırmasına dayanarak, hacker Sandbox (SAND), Quant (QNT), Chainlink (LINK), Enjin Coin (ENJ) ve Maker (MKR) dahil olmak üzere sekiz tür tokeni başarıyla aktardıktan sonra LCX toplam 6,8 milyon dolar kaybetti.

LCX çalınan fonların iadesine yardımcı olacak herhangi bir plan paylaşmadı. Ancak şirket, diğer cüzdanları ve varlıkları korumak için güvenlik önlemleri aldığını onayladı:

“Bu zor dönemde müşterilerimizden, diğer borsalardan, güvenlik uzmanlarından ve daha geniş kripto topluluğundan gelen desteği görüyor ve teşekkür ediyoruz”.

Güvenlik platformu ImmuneFi’nin yakın tarihli bir raporu, kripto şirketlerinin hack, dolandırıcılık ve diğer kötü niyetli faaliyetler nedeniyle 2021’de 10,2 milyar doların üzerinde zarara uğradığını tespit etti.

ImmuneFi 120 kripto istismarı tespit etti, en yüksek değerli hack 613 milyon dolar ile Poly Network, onu sırasıyla 200 milyon dolar ve 150 milyon dolar ile Venus ve BitMart izledi.

Yatırımcıların şimdilik tek yapmaları gereken kayıplarını LCX borsası müşteri hizmetlerine tescil ettirip tazmin planın açıklanmasını beklemek. Kayıplar diğer saldırılara nispeten düşük olduğu için borsanın müşterilerinin paralarını iade etmesi bekleniyor.


Total
11
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Kripto Para Ekosisteminde Sosyal Medya Savaşları

Sonraki Haber

Bitcoin (BTC) Fiyat Tahminleri! Artış Düşüş Bitti Mi?

İlgili Haberler