Ethereum Kurucu Ortağı Vitalik Buterin, Bitcoin Cash’in Başarısız Olduğunu Söyledi.

Fatih Uçar

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, Bitcoin Cash hakkında yanıldığını kabul ediyor. Yılbaşı tebriki için uzun bir flood paylaşan Buterin birçok konuya değindi. Ethereum’un geleceği, Bitcoin’in durumu fakat en dikkat çeken konulardan biri Bitcoin Cash (BCH) hakkında yaptığı yorumdu. Peki BCH konusunda Buterin’e yanıldığını düşündüren şey ne oldu?

Vitalik Buterin ve Bitcoin Cash

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, Bitcoin Cash‘in ciddi bir başarısızlık içinde olduğunu söyledi. Buterin tweetlerinden birinde, önde gelen Bitcoin çatalının asi bir zihniyetten oluşan bir protesto hareketi olmaya odaklandığını ve bu nedenle tutarlı bir ilerleme yolundan yoksun olduğunu yazıyor. Bitcoin Cash, daha büyük blok boyutu nedeniyle daha yüksek işlem hacmini ve daha düşük ücretleri destekleyebilen dünyanın ilk kripto para birimine alternatif olarak Ağustos 2017’de piyasaya sürüldü.

Bitcoin Cash ilk başarıyı elde ettikten ve Kasım 2017’nin ortalarında piyasa değeriyle Ethereum‘u geçmeyi başardıktan sonra Buterin, tartışmalı çatalın Bitcoin adı için “meşru bir rakip” olarak ortaya çıktığını tweetledi. 2022’ye hızlı ilerleyen Bitcoin Cash, piyasa değeri ile 25. sıraya geriledi. Kasım 2017’deki zirvesinden bu yana Bitcoin’e karşı %98 oranında düştü.

Vitalik Buterin ve Tahminleri

Buterin, bazıları neredeyse on yıl önce yapılmış olan diğer tahminlerinden bazılarını da tekrar gözden geçirdi. 27 yaşındaki Kanadalı-Rus programcı, 2017’de yapılan pahalı Bitcoin ücretleri hakkındaki tartışmalı yorumunu ele aldı ve Ethereum‘un ölçeklendirme sorunları ışığında hala onların yanında olduğunu iddia etti. Buterin ayrıca başlangıçtaki hisse kanıtı ve parçalama yol haritasının gülünç derecede yanlış olduğunu da kabul etti.

Bunun da ötesinde, Buterin, özellikle gurur duyduğu Uniswap gibi merkezi olmayan bir borsanın ortaya çıkacağını öngördü. Ancak programcı, 2021’de sektörü kasıp kavuran, NFT’leri tahmin edememişti.

Ethereum’un ölçeklendirme sorununu yakın zamanda çözmeyi hedefleyen Buterin, daha önce yaptığı açıklamalara göre 2023 yılının ikinci çeyreğinde problemi büyük ölçüde ortadan kaldıracak. Bu yıl ise ETH 2.0 geçişinin tamamlanma ihtimali bulunuyor. Böylece Ethereum katilleri daha az ilgi görebilir.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Mozilla Kripto Para Topluluğundan Tepki Aldı!

Sonraki Haber

Kripto Para Birimleri Yılın İlk Haftasına Nasıl Başladı?

İlgili Haberler