Kurumsal Yatırımlar Artıyor: 29 Büyük Firmanın Bitcoin (BTC) Yatırımı Var!

İlayda Peker

Web portalı bitcointreasuries.org’a göre, 1,1 milyondan fazla Bitcoin veya 30 milyar doların üzerinde kripto varlığı sayısız şirket tarafından tutuluyor. Tanınmış şirketler tarafından tutulan devasa Bitcoin rezervleri, milyar dolarlık Microstrategy firması Ağustos ayında 250 milyon dolarlık Bitcoin satın aldıktan sonra artmaya başladı. Şimdi hisse senedi ve nakit gibi geleneksel rezervler yerine kripto para birimi yatırımı yapan 29 firma var.

Artan Kurumsal Yatırımlar

Son zamanlarda pek çok firma geleneksel varlıkların yerine Bitcoin’i tercih etmeye başladı ve bu adeta yeni bir trende dönüştü. Microstrategy’nin 250 milyon dolar değerinde BTC satın almasının ardından bu trend daha da büyüdü ve kısa bir süre sonra firma daha da fazla Bitcoin satın almaya devam etti.

Microstrategy’nin Bitcoin yatırımlarının ardından Square Inc. ve Ruffer Investment Company gibi işletmeler de Bitcoin yatırımı yapmaya başladıklarını açıkladılar.

29 Firma BTC Yatırımı Yapıyor

Bugüne kadar tüm şirketleri üç farklı bölümde toplayan bir site olan bitcointreasuries.org sitesinde toplam 29 firma listeleniyor. Listede Microstrategy Inc., Galaxy Digital Holdings, Square Inc., Hut 8 Mining Corp, Voyager Digital LTD, Riot Blockchain, Inc., Bit Digital, Inc., Coin Citadel Inc., Advanced Bitcoin Technologies AG, Digitalx, Hive Blockchain, Cypherpunk Holdings Inc., Bigg Digital Assets Inc., Argo Blockchain ve Frmo Corp.olmak üzere toplam 15 halka açık firma bulunuyor. Bahsi geçen firmaların toplamda 100.003 BTC’ye sahip oldukları görülüyor.

Bitcoin yatırımına sahip özel şirketler arasında Mtgox k.k., Block.one, Tezos Foundation ve Stone Ridge Holdings Group bulunuyor ve bu firmaların tamamının 17.383 BTC’ye sahip oldukları ifade ediliyor.

Bunlara ek olarak listede 9 adet de ETF ya da ETF benzeri ürün sunan firma bulunuyor: Grayscale Bitcoin Trust, Coinshares, Ruffer Investment, 3iq The Bitcoin Fund, Grayscale Digital Large Cap, Bitwise 10 Crypto Index Fund, WisdomTree Bitcoin, 21shares AG ve ETC Group Bitcoin ETP.

2020’nin Farkı: Kurumsal Yatırımlar

Pek çok kripto para birimi uzmanı ve analisti 2020 yılında yaşanan rallinin kurumsal yatırımlar sebebi ile 2017 yılındaki ralliden farklı olduğunu ifade ediyor. Çünkü 2017 yılındaki boğa koşusunun bireysel yatırımcılar tarafından yönlendirildiği düşünülürken günümüzdeki rallinin kurumsal yatırımlar tarafından yönlendirildiği düşünülüyor ve bu sebeple yatırımcılar 2020 ve 2021 yılından çok şey bekliyor.Total
2
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Ripple’a Darbe Üzerine Darbe: Önce OKCoin Sonra Coinbase! XRP Fiyatı Çakıldı!

Sonraki Haber

SEC Başka Kripto Projeleri İçin de Dava Hazırlığında Olabilir Mi?

İlgili Haberler