Kurumsal Yatırımcılar Neden Hala Kripto Yatırımı Yapmaktan Çekiniyor?

İlayda Peker

Yeni bir çalışma, kurumsal girişimleri hala kripto para piyasasına yatırım yapmaktan alıkoyan üç temel faktörü ortaya koyuyor.

Kripto Pazarı Kurumsal Yatırımcılar İçin Hazır Değil

eToro, kurumsal yatırımcıların kripto para birimi endüstrisine katılmadan önce neye ihtiyaç duyulduğunu değerlendiren yeni bir araştırma raporu yayınladı. Çalışmada vurgulanan ana engellerden biri, yeterli piyasa kapitalizasyonunun olmamasıdır.

Kripto piyasası kısa süre önce ilk kez 1 trilyon doları geçtikten sonra manşetlerde yer alsa da, bu rakamın daha yüksek net değerli bireyleri çekmek için ikiye katlanması gerekiyor.

Mevcut düzenleyici çerçeve aynı zamanda daha geniş çapta benimsenmeye yönelik bir tehdit oluşturmaktadır. Blockchain ekosistemine katkıda bulunmak isteyenler için kredi hatlarına sınırlı erişim göz önüne alındığında, kurumsal düzeyde altyapı ve standartlara yönelik pazar büyümesini etkiler.

EToroX’un iş geliştirme başkanı Tomer Niv, yeni bir kurumsal sermaye dalgasının, daha fazla düzenleyici netliğe ulaştıktan sonra alanı dolduracağına inanıyor. Bu gelişin ardından, kripto para altyapısı büyümeye devam etmek için gerekli finansmanı bulacak.

Niv konuyla ilgili açıklamalarında, “Bu yatırımcı grubunun kripto ekosistemine katılmada kendilerini rahat hissetmelerini sağlamak için piyasa altyapısı açısından daha çok şey yapılması gerekiyor… Kripto, yalnızca oyun alanını genişleterek ve daha fazla katılımı kolaylaştırarak 2 trilyon dolarlık bir piyasa sınırına ulaşacak ve bunu koruyacaktır.” sözlerini kullandı.

Kurumsal Oyuncular

Raporda ayrıca, kurumsal oyuncuların özel anahtarları saklamanın karmaşıklığı ve riskleri nedeniyle bu durumların yük oluşturduğunu düşündükleri belirtildi. Bunun yerine, bu güvenlik sorunlarını ele almak için saygın fonları ve kripto ETF’leri tercih ederek girişlerini daha sorunsuz hale getiriyorlar.

Grayscale’in geçtiğimiz haftalardaki Bitcoin alımları, kurumsal yatırımcıların ilgisinde bir artış olduğunu gösterse de, Niv’e göre FIX API’leri ve soğuk depolama gibi kurumsal düzeyde altyapı çözümleriyle talep artacak.

Bitcoin Fiyatı

BTC’yi 25.000 doların altına itecek mevcut seviyelerden önemli bir fiyat gerilemesi de “büyük 1. kademe bankaların ve bireysel yatırımcıların” dikkatini çekmeye yardımcı olabilir.

Bitcoin yeni bir düzeltme aşamasına girerken ve Wyoming Eyalet Bankacılık Kurulu, Avanti’ye Amerika’nın ikinci kripto para birimi bankasını başlatmak için yeşil ışık yakarken, kripto para birimi piyasasının kurumsal yatırımcıların devreye girmesi için doğru koşulları sunması an meselesi olabilir.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Janet Yellen Bu Sefer Kripto Paraların Verimliliği Arttıracağını Söyledi

Sonraki Haber

Ethereum’da (ETH) Artışın Devam Etmesi İçin 3 Temel Sebep Bulunuyor

İlgili Haberler